Dziś (piątek, 15 kwietnia) w godzinach popołudniowych rozpoczyna się Liturgia Wielkiego Piątku – chrześcijanie wspominają ukrzyżowanie Chrystusa.
Ks. dr Mirosław Kowalski, dyrektor Wydziału Liturgicznego Diecezji Kieleckiej podkreśla, że tego dnia, zgodnie opisami w Ewangeliach, najpierw w kościołach odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a następnie rozpoczyna się Liturgia Męki Pańskiej, podczas której w centrum jest krzyż.
– Charakterystyczny gest rozpoczynający tę liturgię, to gest prostracji, kiedy przewodniczący liturgii upada na twarz w geście uniżenia i przebłagania, ze świadomością grzechu, który powoduje śmierć Jezusa Chrystusa. Potem rozpoczyna się Liturgia Słowa, z bardzo rozbudowaną modlitwą powszechną, złożoną ze wstępu i konkluzji, która w takiej formie występuje tylko raz w roku. Takich wezwań jest przeważnie 10. W tym roku, za przyzwoleniem Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski mamy dodatkową modlitwę: o pokój na Ukrainie. Potem następuje adoracja i odsłonięcie krzyża, który przez ponad dwa tygodnie był zasłonięty. Jest on odsłaniany stopniowo, co jest połączone z klękaniem i oddawaniem czci Chrystusowi ukrzyżowanemu. Następnie jest obrzęd komunii świętej i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego. Liturgia Wielkiego Piątku trwa aż do Liturgii Paschalnej w sobotę – wyjaśnia ks. Mirosław Kowalski.
W kościołach tego dnia nie używa się dzwonów i dzwonków, które zostają zastąpione drewnianymi kołatkami. Wierni trwają na adoracji przy grobach Pańskich, które w różnych kościołach odbywają się do późnych godzin nocnych lub przez całą noc. Czuwanie przy grobie Jezusa jest kontynuowane w sobotę, do godzin popołudniowych. Natomiast po zachodzie słońca rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej i świętowanie zmartwychwstania.
W kieleckiej katedrze Droga Krzyżowa rozpocznie się dziś o godzinie 17. Godzinę później zacznie się Liturgia Wielkiego Piątku pod przewodnictwem księdza biskupa Mariana Florczyka. Pasję wg św. Jana wykona Chór Bazyliki Katedralnej. Adoracja przy grobie Pańskim potrwa w katedrze przez całą noc.
Biskup Kielecki Jan Piotrowski będzie przewodniczył Liturgii Wielkiego Piątku o godz. 16 w Bazylice św. Marcina (Sanktuarium Pana Jezusa Konającego) w Pacanowie, a Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta o godz. 17 w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie.
Natomiast dziś, po dwóch latach przerwy, powraca także nabożeństwo Drogi Krzyżowej z Nowej Słupi na Święty Krzyż z udziałem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Modlitwa rozpocznie się w Nowej Słupi o godzinie 12. O 15 biskup sandomierski będzie przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice na Świętym Krzyżu.