Dziś Wielki Czwartek, który rozpoczyna w Kościele Katolickim Triduum Paschalne. W tym czasie wspomina się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.
Przed południem w kościołach katedralnych, pod przewodnictwem biskupów diecezjalnych odprawiane są Msze Święte Krzyżma z udziałem kapłanów z całej diecezji. W kieleckiej katedrze ta liturgia rozpocznie się o godzinie 9.
Ks. dr Mirosław Kowalski, dyrektor wydziału liturgicznego diecezji kieleckiej przypomina, że Msza Święta Krzyżma jest znakiem jedności duchowieństwa całej diecezji. Podczas tej liturgii, wszyscy obecni księża odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie.
– Charakterystyczne dla tej mszy świętej jest błogosławieństwo oleju chorych i poświęcenie oleju krzyżma. W wielu diecezjach błogosławiony jest też olej katechumenatu. Następnie diecezja przez cały rok posługuje się tymi olejami. Olej chorych jest używany do sakramentu namaszczenia chorych, a olej krzyżma używany jest do sakramentów: chrztu świętego, bierzmowania i święceń. Olej krzyżma różni się konsystencją od oleju chorych, ponieważ do oleju z oliwek dolewany jest pachnący balsam – wyjaśnia kapłan.
– Msza Święta Krzyżma nie należy jednak do Triduum Paschalnego, które zaczyna się dopiero wieczorem – podkreśla ks. dr Mirosław Kowalski. Dodaje, że choć nazwa może wskazywać, że są to trzy dni: czwartek, piątek i sobota, to jednak dla wierzących oznacza to trzy wydarzenia: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Msza święta odprawiana w czwartek wieczorem jest pamiątką ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa.
– Na zakończenie tej mszy świętej Najświętszy Sakrament jest przenoszony do tzw. Ciemnicy, czyli Ołtarza Wystawienia. To pamiątka pojmania Jezusa i Jego uwięzienia. Wcześniej, tuż po homilii, ma miejsce obrzęd obmycia nóg, który występuje jedynie raz w roku. Dokonuje tego przewodniczący liturgii wobec dwunastu mężczyzn, na znak obmycia przez Jezusa nóg dwunastu apostołom – dodaje ks. Kowalski.
Msza Wieczerzy Pańskiej w kieleckiej katedrze rozpocznie się o 18. Po liturgii, Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ołtarza Wystawienia (Ciemnicy). Adoracja potrwa do godziny 24.