– Triduum Paschalne to najważniejsze dla chrześcijan dni, przypominające o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa – mówi ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu i zaprasza, by ten szczególny czas spędzić podczas uroczystości w świętokrzyskiej bazylice.
Triduum Paschalne rozpocznie się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, o godzinie 18. Ojciec Marian Puchała wyjaśnia, że przypomina ona o ustanowieniu sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.
– W Wielki Czwartek, w katedrze biskupiej, przed południem sprawowana jest msza krzyżma świętego. Są na nią zapraszani wszyscy kapłani, ksiądz biskup święci oleje, które potem trafiają do różnych parafii. Natomiast u nas to będzie uroczysta celebra, a ponieważ jest już po pandemii, to kapłan, który będzie głównym celebransem, obmyje nogi wyznaczonym mężczyznom, tak jak Pan Jezus, na znak pokory, mył nogi apostołom – tłumaczy.
Po nabożeństwie, odbędzie się adoracja w ciemnicy. Potrwa do godziny 21.
– W Wielki Piątek w kościele nie sprawuje się mszy świętej, za to eksponowana jest droga krzyżowa – przypomina ojciec Marian Puchała.
– Także po pandemii powracamy do tej tradycyjnej drogi krzyżowej z Nowej Słupi na Święty Krzyż, z udziałem księdza biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Zazwyczaj w tej drodze uczestniczyło 2-3 tys. osób. Może teraz tylu pątników nie będzie, ale mam nadzieję, że wiele osób odważy się wziąć w niej udział – zachęca.
Pątnicy dotrą na Święty Krzyż przed godziną 15, a punktualnie o godzinie 15 rozpocznie się Liturgia Wielkopiątkowa, której będzie przewodniczył biskup sandomierski, Krzysztof Nitkiewicz. Po jej zakończeniu, do godziny 21 będzie trwała adoracja przy Grobie Pańskim. Dodatkowo, koło godziny 16.30, odbędzie się droga krzyżowa, która przejdzie klasztornymi krużgankami.
Wielka Sobota jest dniem święcenia pokarmów. W bazylice na Świętym Krzyżu będzie się ono odbywało o pełnych godzinach, od godz. 9 do 15. Natomiast od godziny 9 będzie trwała adoracja przy grobie.
W sobotę wieczorem, o godzinie 19, rozpocznie się Wigilia Paschalna, podczas której święci się ogień i wodę.
W czasie Triduum Paschalnego można również skorzystać z sakramentu spowiedzi. W Wielki Czwartek w godzinach: 17.30-18 oraz po zakończeniu Eucharystii Wieczerzy Pańskiej do godz. 21.00. W Wielki Piątek – w godzinach 14.30-15, czyli do rozpoczęcia ceremonii Wielkiego Piątku oraz po zakończeniu liturgii do godz. 21. Z kolei w Wielką Sobotę w godzinach 9-15 i po zakończeniu liturgii Wigilii Paschalnej do godz. 21.