Bazylika, krużganki i zakrystia już odzyskały dawny blask. W kaplicy Relikwii Drzewa Krzyża Świętego wciąż stoją rusztowania, prace trwają także w części klasztornej, ale renowacja bazyliki na Świętym Krzyżu zbliża się ku końcowi.
Ojciec Marian Puchała, superior klasztoru wyjaśnia, że finał prac powinien nastąpić najpóźniej w ciągu pół roku. Dodaje, że w częściach ogólnodostępnych dla turystów i pielgrzymów remont już prawie się zakończył. Od kilku miesięcy można podziwiać bazylikę w pełnej krasie.
– Ołtarz główny został odnowiony, powróciliśmy do pierwotnych kolorów, co widać na kolumnach, kościół jest pomalowany. Zainstalowane zostało oświetlenie, które pozwoli podkreślić charakter odbywających się w świątyni uroczystości i koncertów – opisuje.
Ojciec Marian Puchała dodaje, że niedawno zakończone zostały prace związane z rewitalizacją zakrystii i krużganków.
– W zakrystii kościelnej została wymieniona podłoga, odświeżone zostały malowidła, pouzupełniane intarsje, więc renowacja mebli także już za nami. Z kolei w krużgankach, na ścianach, choć może tego nie widać, tynki zostały zdjęte na wysokości prawie 1,5 m. Pod nimi znajdowały się kable i instalacje, które ponownie musiały zostać zakryte – mówi.
Realizowany projekt miał także ma celu zlikwidowanie barier architektonicznych. Duchowny wyjaśnia, że nie wszystkie udało się usunąć.
– Wojewódzki świętokrzyski konserwator zabytków nie wyraziła zgody na obniżenie niektórych, zabytkowych progów. Będziemy się jednak starać, by osoby niepełnosprawne mogły dotrzeć do świątyni, na przykład poprzez montaż podestów – dodaje.
Rusztowania wciąż stoją w XVII-wiecznej kaplicy Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Jak wyjaśnia ojciec Marian Puchała, powodem zastoju jest brak materiałów.
– Łańcuchy dostaw się poprzerywały. Na niektóre elementy trzeba czekać miesiącami. Problem jest między innymi z szybkami, które znajdują się w latarni stanowiącej zwieńczenie kopuły kaplicy. Jeśli tylko te szyby uda się zdobyć, prace szybko się zakończą. Sama latarnia już została zrekonstruowana – zaznacza.
Renowacja obejmuje także część klasztorną, zamkniętą dla zwiedzających. Między innymi w nowe miejsce została przeniesiona kaplica domowa. Natomiast tu, gdzie dotychczas się znajdowała, powstała nowa przestrzeń do spotkań, sala mogąca pomieścić około 100 osób.
Ojciec superior świętokrzyskiego klasztoru zaznacza, że prace trwają jeszcze w tzw. skrzydle zachodnim.
– Zwłaszcza tak zwana nowa biblioteka. Odtwarzamy jej wnętrze – to duże pomieszczenie, na wysokość dwóch kondygnacji. Jak się uda zakończyć wszystko zgodnie z planem, całość będzie wyglądać pięknie – zaznacza.
Prace rewitalizacyjne, które są prowadzone na Świętym Krzyżu, związane są z realizacją składającego się z dwóch części projektu: „Podwyższenie walorów dziedzictwa kulturowego oraz rozbudowa infrastruktury kulturalnej i turystycznej poprzez rewitalizację Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu wraz z rozbudową Osady Średniowiecznej”.
Głównym wykonawcą prac rewitalizacyjnych na terenie klasztoru jest Przedsiębiorstwo Budowlane Rystal-Bud.