Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Kielcach rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed pomnikiem katyńskim na Cmentarzu Partyzanckim.
Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” podkreśla, że historia lubi się powtarzać. Dlatego w jej ocenie niezwykle ważne jest przekazywanie pamięci przyszłym pokoleniom o zbrodniach popełnianych przez Rosjan.
– Tak jak nasze rodziny wywożono na Sybir, wyniszczano i mordowano elity naszego kraju, tak teraz mordowani są Ukraińcy. Niszczone są ich miasta, a ludność cywilna wywożona jest w głąb Rosji. Musimy pamiętać o przeszłości, aby się nie powtórzyła, aby znów nas to nie spotkało – ocenia.
Kwiaty na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach złożyli przedstawiciele władz miasta, województwa, a także przedstawiciele służb mundurowych. Jak mówił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, mimo upływu lat zbrodnia katyńska, dla Polski jest wciąż niezabliźnioną raną.
– Od tych krwawych wydarzeń minęło ponad 80 lat, a już mamy kolejne przejawy barbarzyństwa tego samego reżimu. Tu nic się nie zmieniło, czy to w ZSRR, czy w Rosji panuje jedna i ta sama mentalność. My, jako naród polski, rozumiemy bardzo dokładnie to, co przeżywają teraz Ukraińcy. Nas wielokrotnie dotykała ta tragedia ze strony rosyjskiego imperializmu. Dla nas Syberia, Katyń są oczywistymi symbolami. Bardzo ważne, aby płynęło z nich przesłanie do młodych pokoleń – dodaje.
O godzinie 12.00 ulicami Kielc przejdzie także VII Marsz Katyński. Jego uczestnicy przejdą z ulicy Sienkiewicza na Rynek, następnie ulicami: Dużą, Jana Pawła II, Ściegiennego, Mariana Sołtysiaka „Barabasza” i Gagarina, pod monument SEN. Tam złożą wieńce i zapalą znicze. W marszu wezmą udział m.in. żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, przedstawiciele innych służb mundurowych, a także uczniowie z kieleckich szkół.
Organizatorami marszu są Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”.
13 kwietnia obchodzimy 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Wiosną 1940 roku z rozkazu Stalina funkcjonariusze NKWD strzałem w tył głowy wymordowali 21 857 tysięcy obywateli polskich, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku.