Inteligentny System Transportowy, który ma ułatwić przemieszczanie się po Kielcach zalicza kolejne opóźnienie. Wykonawca miał czas na wdrożenie systemu do września 2022 roku, jednak prawdopodobnie poprosi o wydłużenie terminu. Projekt zakłada montaż kamer i czujników na skrzyżowaniach, które będą badać natężenie ruchu w poszczególnych częściach miasta.
Pierwsze prace koncepcyjne nad systemem pojawiły się w 2018 roku, jednak dopiero dwa lata temu udało się rozstrzygnąć przetarg na wykonawcę i podpisać umowę. Według założeń, kamery mają się pojawić na 60 skrzyżowaniach, czyli praktycznie wszystkich, wyposażonych w sygnalizację świetlną. Dodatkowo 22 skrzyżowania przejdzie kontrolę i w razie potrzeby zostaną przebudowane. Stanie się tak m.in. na skrzyżowaniu Jagiellońskiej z Grunwaldzką, Solidarności z Sandomierską oraz Warszawskiej z Orkana.
Do tej pory wykonano dopiero kanalizację teletechniczną. Na ukończeniu jest centrum monitoringu, gdzie będą zbierane wszystkie dane. Andrzej Cichoń, inżynier kontraktu informuje, że po ostatniej radzie budowy, zatwierdzono wersje robocze wszystkich dwudziestu skrzyżowań, a wykonawca do końca przyszłego tygodnia ma przekazać mapy, na których naniesie wszystkie sieci i rozmieszczenie urządzeń na tych skrzyżowaniach.
– Będziemy także powoli procedować o uzyskanie pozwoleń na budowę skrzyżowań, więc zamykamy etap związany z dokumentacją projektową. Przygotowujemy się także do akceptacji dokumentacji teletechnicznej, kanału technologicznego i połączeń sieciowych, bo wykonawca pokazał nam już pierwsze szkice – wyjaśnia Andrzej Cichoń.
Kolejnym etapem miało być montowanie elementów konstrukcyjnych ze stali na skrzyżowaniach, jednak jak informuje Andrzej Cichoń, z tym jest duży problem.
– Niestety z uwagi na sytuację związaną z wojną, wykonawca ma problem z zamówieniem konstrukcji, a jeśli już znajdą się elementy, które pasują, to ceny są czasem trzy razy wyższe, niż zakładano, a czas dostawy sięga kilku miesięcy – dodaje inżynier kontraktu.
Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 30 mln zł. 85 proc. kosztów inwestycji pokryją unijne dotacje, o ile miasto zdąży z realizacją do 2023 roku.