134 tysiące złotych na rzecz stacjonarnego hospicjum udało się zebrać podczas kampanii Caritas Diecezji Kieleckiej „Pola Nadziei”. Jej niezmiennym celem jest uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób terminalnie chorych i przypominanie, że działają takie placówki, jak hospicja.
W ramach kampanii odbyło się wiele działań. Były to spotkania edukacyjne z młodzieżą, festyny, turnieje sportowe, ale także kwesty na rzecz hospicjum – informuje ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas.
– To całkiem spora kwota. Przeznaczona zostanie na bieżące utrzymanie hospicjum. W tym roku też dodatkowo chcemy przeprowadzić niezbędne remonty. Co jakiś czas pomieszczenia trzeba odświeżać, malować. Szczególnie ważne jest to w przypadku hospicjum, gdzie musi być zachowywana czystość i sterylność. Dlatego bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom za włączenie się w naszą kampanię, za zrealizowane przez nich działania – dodał ksiądz Krzysztof Banasik.
Kampania „Pola Nadziei” niesie nadzieję, zarówno tym, którzy pomagają, ponieważ mogą spełnić swoje powinności wynikające z empatii, czy miłości chrześcijańskiej. „Pola Nadziei” to także pomoc skierowana do konkretnego człowieka – mówił podczas uroczystości ksiądz biskup Jan Piotrowski.
– Ta kampania w jakiś sposób też nas humanizuje. Po pierwsze łączy ideą, ale także tworzy wspólnotę, a przecież zawsze większy może więcej. Wielokrotnie, przy różnych okazjach powtarzam afrykańskie przysłowie, że jeden palec nie myje twarzy. Twarz myje się dłońmi, a więc rzeczywiście złączone w ten wielki łańcuch pomocy, który może być bardzo owocny dla wielu osób – dodał ksiądz biskup Jan Piotrowski.
W hospicjum od sześciu lat wolontariuszką jest Jolanta Cudzik. Jak mówi, nie jest to dla niej praca, a powołanie.
– Miałam taką potrzebę serca. Chciałam, żeby dobro które każdy w sobie ma zanieść ludziom, nic za to nie chcąc. Z podopiecznymi hospicjum lubię spędzać czas, lubię im towarzyszyć. Jeżeli stan zdrowia pacjenta na to pozwala, to wychodzimy z nim na spacery, rozmawiamy, wspólnie czytamy, czy śpiewamy. Czasami wystarczy tylko być przy tej osobie, wysłuchać jej, potrzymać za rękę – dodała Jolanta Cudzik.
W podsumowaniu kampanii, jak co roku uczestniczył senator Krzysztof Słoń, który stwierdził, że „Pola Nadziei” to nie tylko piękne dzieło miłosierdzia, ale także wielkie działo wychowawcze. Senator ufundował dla grupy najaktywniejszych wolontariuszy wycieczkę do polskiego parlamentu.
Każdy, kto chciałby wesprzeć działalność hospicjum na Czarnowie w Kielcach może dokonać wpłaty wchodząc na stronę internetową Caritas Diecezji Kieleckiej, w zakładkę „Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty”. Dowolne datki można również wpłacać na konto kieleckiej Caritas lub przynosić je do siedziby organizacji, która znajduje się przy pl. Panny Marii 1 w Kielcach.