Złocicki ser kozi dojrzewający z czerwonym winem, a także miód spadziowy – zdobyły główną nagrodę w XXI finale Regionalnego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.
Prestiżowymi wyróżnieniami nagrodzono regionalnych producentów miodów, win a także regionalnych potraw. W sumie, w konkursie w Parku Etnograficznym w Tokarni wzięło udział 35 produktów i potraw regionalnych.
Jak mówi Dawid Smak ze Złotej w gminie Pińczów, producent zwycięskiego sera, przepisem na sukces jest przede wszystkim dobrej jakości kozie mleko.
– To mleko pełnowartościowe, nieodwirowane, pozyskiwane od kóz z naszego stada. Wszystkie najcenniejsze składniki zawarte w mleku można dzięki temu znaleźć także w serze. Mimo, że do sera dodawane jest wino, nie dominuje ono smaku naszego sera, zachowujemy odpowiednie proporcje – zapewnia.
Jednym z produktów biorących udział w konkursie była także „pęckowo mecyjo”, czyli farsz do pierogów z kaszy pęczak i twarogu. Przygotowała go Aleksandra Gawrońska z Wilkowa w gminie Bodzentyn. Jak podkreśla, przepis na tę potrawę jest zaczerpnięty z babcinej tradycji.
– To bezpośrednie nawiązanie do świętokrzyskiej wsi z dawnych czasów. W przeszłości niemalże w każdym domu były żarna, ludzie mielili kaszę jęczmienną, czy kaszę pęczak, natomiast z mleka krowiego robione były sery. Nie wszystkich stać było na drogie potrawy mięsne, dlatego najczęściej w okresie zimowym kobiety wymyślały różne potrawy, które będą proste, tanie i sycące, ale smaczne, takie są właśnie te pierogi – dodaje.
W wydarzeniu wzięli udział świętokrzyscy parlamentarzyści. Zdaniem posła Krzysztofa Lipca, prezesa regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości, promocja regionalnej kuchni w takim miejscu jak Park Etnograficzny w Tokarni to niezwykle cenna inicjatywa.
– Świętokrzyska kuchnia od dawien dawna słynęła z przepisów kultywowanych przez gospodynie wiejskie. Takie spotkania zapisują się złotymi zgłoskami w naszym świętokrzyskim dziedzictwie kulinarnym. Warto promować to, co mamy najlepsze i najsmaczniejsze – dodaje.
Zdaniem wiceminister sportu i turystyki Anny Krupki, poprzez tego typu wydarzenia możemy pokazywać, jak smakuje województwo świętokrzyskie.
– Bez wątpienia nasza regionalna kuchnia jest zdrowa, smaczna i ekologiczna, to wizytówka regionu, która przyciąga coraz większe rzesze turystów – ocenia.
Jak mówi senator Krzysztof Słoń, kulinarne dziedzictwo województwa świętokrzyskiego może być powodem do dumy dla mieszkańców regionu.
– Warto naśladować to, co gotowały nasze prababcie, babcie, czy nasze mamy. Zwłaszcza teraz przekonujemy się, że świętokrzyska kuchnia to coś, co warto zachowywać i przekazywać dla przyszłych pokoleń – stwierdził.
Marszałek Andrzej Bętkowski ocenia, że kultywowanie tradycji naszych przodków, także tych kulinarnych, to niezwykle cenna idea.
– Mogłem sobie przypomnieć miedzy innymi swoje smaki dzieciństwa i potrawy, jakie przygotowywały nasze babcie. W trakcie tego wydarzenia promujemy także zdrowe żywienie. Myślę, że dania i potrawy naszych dziadków były może nie zawsze bardzo wyszukane, ale jednak w swojej recepturze bardzo zdrowe – dodaje.
Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” od 21 lat promuje najlepsze regionalne i tradycyjne produkty żywnościowe oraz najlepsze dania i potrawy regionalne. Najlepsze produkty mają szansę dołączyć do Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie, która skupia obecnie 97 podmiotów wytwarzających i dostarczających na rynek żywność najwyższej jakości (tradycyjną, regionalną i lokalną).