Przedstawiciele władz województwa świętokrzyskiego podpisali umowy z 11 partnerami Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. To grupa organizacji, które dbają o poprawę jakości produkcji rolniczej i podtrzymanie hodowli i uprawy tradycyjnych gatunków. Dofinansowane przez marszałka operacje mają w sumie wartość prawie miliona złotych.
Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski podkreśla, że władze województwa nieustanie starają się wspierać rolników oraz przedsiębiorców działających na rzecz ochrony regionalnego ekosystemu.
– Zawarte dziś umowy z pewnością wesprą działania proekologiczne na terenie naszego województwa. Wszystko w celu poprawy stanu otaczającego nas środowiska. Pomysły są zróżnicowane, oprócz ochrony przyrody, to także powrót do upraw i hodowli roślin i zwierząt, które występowały w naszym regionie w przeszłości – zauważa.
Członek zarządu województwa Marek Jońca mówi, że przyznane dotacje pomogą m.in. w rozwoju bioróżnorodności, czy produkcji zdrowej żywności.
– Przyznane dotacje służą głównie pobudzaniu rozwoju nieco już zapomnianych lub zaniedbanych obszarów wiejskich. Jak np. odtwarzanie starych polskich odmian jabłoni, czy też przywracanie rodzimych ras zwierząt hodowlanych i ptactwa domowego. Przykładowo gęś kielecka, która jest hodowana, ale nie na naszej ziemi świętokrzyskiej, a w kurnikach w pobliżu Poznania – dodaje.
Z otrzymanego wsparcia w wysokości 59 tys. zł jest zadowolony Piotr Sadłocha, członek zarządu Świętokrzyskiej Sieci Lokalnych Grup Działania, która zrzesza 16 organizacji z naszego regionu.
– Wspieramy przedsiębiorców, organizacje pozarządowe i gminy. W tym roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie wizyt studyjnych oraz szkoleń organizowanych wspólnie z lokalnymi grupami działania z województwa śląskiego. Projekt ma służyć podnoszeniu kompetencji, wiedzy, umiejętności oraz wymianie doświadczeń przedstawicieli lokalnych grup działania w naszym regionie. Podobny projekt zostanie zrealizowany na Śląsku – mówi.
Monika Witek, wiceprezes zarządu stowarzyszenia AGROEKOTON z Sandomierza, zaznacza, że organizacja w tym roku zamierza zrealizować dwa projekty o łącznej wartości ponad 70 tys. zł.
– Pierwszy wniosek zakłada organizację konferencji dotyczącej naszej priorytetowej działalności, czyli zrównoważonemu sadownictwu, ogrodnictwu w kontekście rozwoju obszarów wiejskich. Spotkanie odbędzie się w Sandomierzu, a wezmą w nim udział przede wszystkim sandomierscy sadownicy. Drugi projekt to film dokumentalny pod roboczym tytułem „Kobiety liderkami zmian na polskiej wsi”. Jego bohaterkami będą osoby, które były lub są w tej chwili beneficjentkami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i które realizują własne projekty polegające na rozpoczęciu działalności pozarolniczej, bądź też są liderkami organizacji odpowiedzialnych za projekty związane z warsztatami, spektaklami teatralnymi i innymi wydarzeniami kulturalnymi – wyjaśnia.
PARTNERZY KSOW, KTÓRZY OTRZYMALI DOFINANSOWANIE
- Świętokrzyska Izba Rolnicza w Kielcach
- Wojewódzki Dom Kultury
- Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach
- Świętokrzyska Sieć Lokalnych Grup Działania
- Leaf Media Kawalec Kulawik Spółka Jawna
- Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego Oddział Świętokrzyski
- Muzeum Wsi Kieleckiej
- Stowarzyszenie AGROEKOTON
- Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”
- Stowarzyszenie „Sandomierski Szlak Jabłkowy”