Niepokazywana na co dzień perełka sztuki: obraz Jana Brueghela i wyjątkowe przedmioty pochodzące z czasów Chrystusa – będzie można od dziś (14.06) oglądać na najnowszej wystawie w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.
Ks. dr Paweł Tkaczyk, dyrektor muzeum informuje, że ekspozycja nosi tytuł „Ars Eucharistica”. Nawiązuje do trwającego w diecezji kieleckiej Kongresu Eucharystycznego i składa się z trzech części. Na jednej z nich będzie można zobaczyć XVII-wieczny obraz Jana Brueghela Starszego „Madonna z dzieciątkiem w girlandzie kwiatów”.
– To dzieło wyjątkowe, na co dzień niedostępne, przechowywane w klasztorze klauzurowym sióstr Norbertanek w Imbramowicach. Obraz jest w części klauzurowej, więc nie mogą go zobaczyć osoby, które przyjadą do klasztoru w Imbramowicach w celu modlitwy, czy w celach turystycznych. Ten obraz, dzięki wielkiej życzliwości sióstr udało się wypożyczyć na wystawę w Muzeum Diecezjalnym. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia ekspozycji, którą będziemy promować pod hasłem: Brueghel w Kielcach – zapowiada.
Poza obrazami, można zobaczyć oryginalne przedmioty z czasów Chrystusa, które przenoszą widza do momentu Ostatniej Wieczerzy, zapowiada ks. Paweł Tkaczyk.
– Są to przedmioty, których używano w czasie spożywania posiłków, jak terakotowy talerz, kubki do picia wina, lampki oliwne z czasów Chrystusa. Te przedmioty robią duże wrażenie w zestawieniu z dziełami sztuki współczesnej. Na wystawie zobaczymy np. wyjątkową, drewnianą rzeźbę przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę. Ta rzeźba należała do ks. bp Czesława Kaczmarka. Widzimy na niej Chrystusa i Apostołów zasiadających przy stole, na którym widać maleńkie naczynia. Na ekspozycji wokół tej rzeźby znajdą się oryginalne przedmioty dokładnie z czasów, w których miała miejsce Ostatnia Wieczerza, kiedy Chrystus ustanowił Eucharystię. Jest duża doza prawdopodobieństwa, że właśnie takich przedmiotów używali tamtego wieczoru apostołowie – dodaje.
Kolejna część wystawy zatytułowana „Ofiara” prezentuje archiwalne, oryginalne przedmioty związane z godziną męki i śmierci Chrystusa.
– Widzimy tu na przykład wykonany z brązu hełm rzymskiego legionisty, oryginalny, niezwykle dobrze zachowany, odnaleziony w Ziemi Świętej. Żołnierz, który używał tego hełmu z dużą dozą prawdopodobieństwa mógł słyszeć o Chrystusie, a mógł go także widzieć na własne oczy. Taki hełm jest rzadkością w zbiorach muzealnych. Widzimy tez grot od włóczni i kości, które używane były w okresie rzymskim. Czytamy przecież w Ewangelii o żołnierzach, którzy rzucili kości o szatę Jezusa. Widzimy też rzymskie gwoździe. Wszystkie te przedmioty męki Chrystusa prezentowane w kontekście prezentowanego przez nas krzyża, nabierają szczególnego, emocjonalnego znaczenia – dodaje.
Wystawę w Muzeum Diecezjalnym będzie można oglądać do końca października.
Wszystkie prezentowane przedmioty pochodzące z czasów Chrystusa zostały wypożyczone z warszawskiej galerii Prima Porta.
– Na wystawie w Kielcach można je zobaczyć dzięki uprzejmości doktora archeologii i właściciela galerii, Matthiasa Renza oraz dyrektora galerii Aleksandry Baranowskiej – podkreśla ksiądz Paweł Tkaczyk.
Muzeum Diecezjalne w Kielcach współpracuje z warszawską galerią od roku.