Gabułtów, niewielka wieś położona w gminie Kazimierza Wielka, w niedzielę, 12 czerwca stanie się stolicą folkloru województwa świętokrzyskiego. Na scenie, na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, podczas koncertu „Jawor u źródeł kultury. Zaproszenie”, zaprezentują się zespoły ludowe, wokalne oraz soliści z Ponidzia.
Wśród nich będą gospodynie wydarzenia, panie z Zespołu Gabułtowianki, które od 10 lat swoimi koncertami wzbogacają i umilają czas mieszkańcom regionu i nie tylko.
Szefowa zespołu Urszula Sikora informuje, że do tej pory Gabułtowianki wydały dwie płyty. Obecnie grupa czeka na wydanie trzeciego krążka. I to właśnie piosenki z nieukazanej jeszcze płyty, po raz pierwszy będzie można usłyszeć podczas niedzielnego koncertu. Będą to m.in. utwory: „Mama radzi mi”, „Smutny jawor”.
– Muzyka ludowa przede wszystkim łączy pokolenia, co zresztą widać w naszym zespole, gdzie występują młode dziewczyny, które chcą się angażować i śpiewać. To jest nasza odskocznia, od życia codziennego, od normalności, nie tylko praca, dom czy szkoła. Coś dla ciała, coś dla ducha, proszę przyjechać i posłuchać – zachęca.
Na scenie zaprezentuje się także zespół wokalny „Pełczyszczanie”. Jego kierownik, Ryszard Sobieraj informuje, że od 20 lat członkowie zespołu podtrzymują m.in. kulturę ludową poprzez śpiew. Co roku uczestniczą również w Targach Sztuki Ludowej w Krakowie i nieustannie zabawiają publiczność. W niedzielę zaśpiewają dwa utwory ludowe „Zakochany góral” oraz „Na dworze ciemno”.
– Nasze regionalne utwory ludowe mają w sobie to „coś”, są serdeczne, przyciągają. Kochamy muzykę, mamy ją w sercu, bo muzyka łagodzi obyczaje – dodaje.
Do udziału w koncercie zaprasza także Michał Bucki, wicestarosta powiatu kazimierskiego, któremu również muzyka ludowa jest bliska.
– Bardzo serdecznie zapraszamy. W Gabułtowie każda impreza, a szczególnie ludowa jest na bardzo wysokim poziomie. Mieszkańcy wsi zawsze chętnie przyjmują gości. Są serdeczni i przygotowują bardzo dużo atrakcji – dodaje.
W niedzielę, od godziny 16 rozpoczną się atrakcje dla dzieci, gry i zabawy oraz bufet. O godzinie 18 rozpocznie się główny koncert „Jawor u źródeł kultury. Zaproszenie”. Natomiast od godziny 20 zaplanowana jest zabawa taneczna pod gwiazdami z zespołem „Duex”.
Utwory muzyczne usłyszymy również w wykonaniu: zespołu „Kazimierscy Seniorzy”, Sami Swoi z Baranowa. Na harmonijce zagra Kazimierz Kowalski. Na scenie wystąpią także soliści ze szkół w Cieszkowach, Sokolinie, Opatowcu, Topoli, zaśpiewa także Grupa Wokalna ze szkoły Podstawowej w Krzczonowie.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022”.