Sandomierskie Centrum Kultury rozpoczyna dzisiaj (czwartek, 9 czerwca) serię spotkań i warsztatów, które pomogą w tworzeniu archiwum społecznego miasta.
Celem inicjatywy jest ocalenie od zapomnienia historii zwykłego, codziennego życia oraz kształtowanie lokalnej tożsamości.
Jak powiedziała Katarzyna Radziwiłko, dyrektor SCK mile widziane są filmy VHS, zdjęcia z takich wydarzeń jak komunie, wesela, zdjęcia z dożynek, budowy huty, czy w ogóle z życia mieszkańców.
– Nam nie chodzi o budynki, chodzi przede wszystkim o ludzi. Nie ma dobrych i złych zdjęć. Wszystkie wspomnienia są ważne – dodała.
Materiały, które będą dostarczać mieszkańcy zostaną zdygitalizowane, po czym wrócą do właścicieli. W ramach projektu odbywać się będą warsztaty z utrwalania opowieści mówionych. Nagrywane będą filmy z najstarszymi mieszkańcami, którzy dzielić się będą swoimi wspomnieniami. Końcowym efektem będzie 45-minutowy film na bazie starych zdjęć i nagranych wspomnień. Obraz zostanie opatrzony muzyką miejscowych artystów skomponowaną specjalnie do tego projektu. Premierowy pokaz planowany jest w październiku. Pierwsza część projektu dotyczyć będzie prawobrzeżnej części miasta.
Materiały do zarchiwizowania można przynosić do Portu Kultury lub przesyłać drogą elektroniczną na adres Sandomierskiego Centrum Kultury. Wybór prawobrzeżnej części Sandomierza jako pierwszej do zarchiwizowania nie jest przypadkowy. To właśnie tam 12 lat temu powódź zniszczyła nie tylko dorobek życia mieszkańców, ale także ich prywatne archiwa. Oprócz tego chodzi też o pokazanie walorów Nadbrzezia włączonego do Sandomierza w 1938 roku.
Dzisiejsze spotkanie odbędzie się w Porcie Kultury o godzinie 17.