Domki dla jeży oraz dla pożytecznych owadów, np. trzmieli i motyli, a także budki dla różnych gatunków ptaków oraz poidełka dla nich – to niektóre elementy ogrodu przy I Liceum Ogólnokształcącym w Sandomierzu.
Ostatnio to miejsce wzbogaciło się o nowe elementy w ramach projektu dotyczącego bioróżnorodności. O nowym wydaniu ogrodu mówiono podczas Międzyszkolnej Sesji Ekologicznej, która odbyła się w Collegium Gostomianum.
W ogrodzie znalazł się karmnik opracowany w Hadze. Posiada szklane płytki tam, gdzie żerują ptaki. Dzięki temu mogą one w porę zauważyć drapieżnika i odlecieć w bezpieczne miejsce, na gałęzie drzew – mówi Danuta Kinal, nauczycielka przyrody w I Liceum Ogólnokształcącym. W ramach projektu, przy wejściu do ogrodu pojawiła się także tablica informacyjna o tym, jak mądrze dokarmiać ptaki, opracowana przez Lasy Państwowe.
Twórcy ogrodu chcą zaprosić do niego także popielicę, czyli ssaka podobnego do wiewiórki, odżywiającego się też orzechami, a spotykanego w Górach Pieprzowych. Z tą myślą zamontowano domki, które na razie stoją puste.
Jak powiedziała Barbara Sobieraj, nauczycielka biologii w Collegium Gostomianum, nowe elementy w ogrodzie, które mają wpłynąć na bioróżnorodność tego miejsca, to konsekwencja wcześniejszych działań związanych z ekologią. Przy szkole od wielu lat jest ogród ekologiczny, założono także łąkę i winnicę, która niedługo zacznie rodzić owoce. W planach jest posadzenie drzew owocowych starych odmian, głównie jabłoni i czereśni.
Z terenów zielonych przy Collegium Gostomianum mogą korzystać nie tylko uczniowie, ale także wszyscy chętni, w dni powszednie od godziny 7.00 do 17.00.
Pieniądze na realizację projektu dotyczącego bioróżnorodności pochodziły z Fundacji PGNiG. Była to kwota 10 tys. zł, pozyskana w konkursie, do którego zgłosiło się tysiąc szkół z całej Polski. I LO z Sandomierza zdobyło w tych zmaganiach drugie miejsce.
Przy okazji sesji ekologicznej zorganizowano warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz dla przedszkolaków. Wykonywano na nich m.in. kolejne budki dla ptaków. W warsztatach wzięło udział w sumie około 400 osób.