W sandomierskim ratuszu otwarto wystawę biżuterii z krzemieniem pasiastym. Można oglądać 80 autorskich przedmiotów wykonanych przez 23 twórców. Wystawa ma związek z przypadającym w tym roku jubileuszem 50-lecia wykorzystania krzemienia pasiastego w biżuterii.
Jako pierwszy zrobił to sandomierski złotnik i artysta Cezary Łutowicz. Na początek powstał pierścionek, który teraz znajduje się w unikatowej kolekcji biżuterii z krzemieniem pasiastym w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.
Cezary Łutowicz podkreślił, że krzemień pasiasty to wyłącznie polski kamień.
– Występuje tylko w jednym miejscu na ziemi, właśnie u nas, podczas gdy popularny bursztyn mają wszystkie kraje nadbałtyckie – dodaje. Artysta powiedział, że trwają starania, aby uzyskać zastrzeżenie patentowe dla biżuterii z krzemieniem pasiastym wyłącznie dla naszego kraju. To dlatego, że teraz ten kamień jest wywożony w dużych ilościach za granicę, tam nie zawsze dobrze obrabiany, giną też najładniejsze jego fragmenty. Urząd patentowy wskazał już warunki, które trzeba spełnić, aby uzyskać zastrzeżenie.
Mariusz Pajączkowski, właściciel Galerii Optymizmu w Sandomierzu zwrócił uwagę na dorobek Cezarego Łutowicza. Jak stwierdził, przez 50 lat wykonał gigantyczną pracę.
– Nie było w historii Polski kamienia, który by w ostatnich latach, czy setkach lat za sprawą jednego człowieka wszedł do klasyki kamieni ozdobnych i jubilerskich na świecie. Krzemień pasiasty stał się kamieniem dyplomacji w momencie prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, ozdabia koronowane głowy, trafił też do zwykłych Polaków – dodał Pajączkowski.
Oprócz biżuterii Cezarego Łutowicza, na ekspozycji są też prace innych złotników związanych z Sandomierzem. Ryszarda Paralusz-Krzesimowska powiedziała, że krzemień pasiasty jest bardzo bogaty w rysunek i kolorystykę.
– Mimo, że zawiera się ona miedzy bielą, a czernią, jednak ten kamień potrafi być nawet transparentny. Jako przykład wskazała jedną ze swoich prac znajdującą się na wystawie.
Głównym organizatorem wystawy jest Lokalna Organizacja Turystyczna Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej wraz z Urzędem Miasta i Sandomierskim Centrum Kultury. Prezentowana będzie w Ratuszu do 11 września. Wcześniej wystawa pokazywana była w Instytucie Polskim w Bratysławie.