Przedsiębiorcy, ludzie biznesu, ale także samorządowcy weszli w skład Honorowej Kapituły Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. Jej celem jest wpieranie rozwoju tego wydarzenia, którego 28. edycja już za tydzień rozpocznie się w Busku-Zdroju.
Przewodniczącym gremium został Krzysztof Lipiec, świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości, który podkreślił, że najważniejsze wydarzenia muzyczne na świętokrzyskiej ziemi, dzieją się w Busku-Zdroju.
– Dla nas, mieszkańców Świętokrzyskiego, to wielki zaszczyt, że możemy się co roku spotykać na święcie muzyki z wysokiej półki, ponieważ tu przyjeżdżają wybitni artyści, tu spotykają się ludzie, którzy pragną wsłuchać się w ten muzyczny przekaz, ubogacić swojego ducha. Ale te wszystkie festiwale mają to do siebie, że kształtują także wrażliwość muzyczną. Jestem wdzięczny przede wszystkim panu burmistrzowi Waldemarowi Sikorze za to, że tutaj tworzy godne warunki do tego, by ten festiwal miał rację bytu. Również jestem bardzo wdzięczny panu dyrektorowi artystycznemu, Arturowi Jaroniowi, który z tak wielką pieczołowitością zabiega o to, by ta górna półka nie tylko polskich artystów, tutaj do Buska przyjeżdżała – powiedział.
„Czują społeczną odpowiedzialność biznesu”
Ale, aby festiwal mógł dalej się rozwijać, potrzebne jest odpowiednie wsparcie i takie ma zapewnić Honorowa Kapituła Festiwalu. Jak zaznaczył parlamentarzysta, w jej skład wchodzą ludzie, którzy są bardzo wrażliwi na to, aby ta sztuka, muzyka trafiała do jak najszerszego grona odbiorców.
– Aby to było możliwe potrzebni są mecenasi i w tej kapitule są właśnie tacy ludzie, ludzie dobrego serca, którzy czują tę społeczną odpowiedzialność biznesu za rozwój kultury i za rozwój sztuki. Chciałem wam podziękować za to, że dzisiaj jesteśmy razem, za waszą hojność. Mam przekonanie, że to grono będzie coraz większe, ale wiemy też, że ten festiwal roztacza coraz szersze kręgi na świętokrzyskiej ziemi – zauważył.
W skład kapituły weszli m.in. prezes Agencji Rozwoju Przemysłu – Cezariusz Lesisz, Norbert Grudzień – wiceprezes PGE do spraw operacyjnych i transformacji, Szczepan Ruman – prezes Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych, Waldemar Podsiadło – dyrektor generalny grupy PSB, Przemysław Predygier – dyrektor TVP3 Kielce oraz Janusz Knap – prezes Polskiego Radia Kielce.
Specjalne zadanie: rozpropagować festiwal
– To jest dla mnie wysokie wyróżnienie, że zostałem zaproszony do tej kapituły. Myślę, że to jest docenienie Agencji Rozwoju Przemysłu, którą reprezentuję – powiedział prezes Cezariusz Lesisz.
– Nasze zaangażowanie w województwie świętokrzyskim jest bardzo szerokie. Jesteśmy właścicielem Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych, Premy Kielce, Chemaru, jesteśmy zaangażowani także w Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice. Świętokrzyskie jest mi szczególnie bliskie, także dlatego, że moja małżonka urodziła się w Świętokrzyskiem. To dodatkowy argument i nawet nie myślałem, że mógłbym odmówić, kiedy zostałem tutaj zaproszony. Cieszę się bardzo, że w Busku od tak wielu lat istnieje taki wspaniały festiwal. Ale myślę, że kapituła będzie miała specjalne zadanie, żeby rozpropagować ten festiwal, żeby informacja o tych wspaniałych koncertach była rozpropagowana w szerszym gronie. Myślę, że Agencja Rozwoju Przemysłu poprzez portfel swoich spółek i zaangażowanie w całym kraju, przyczyni się do tego – dopowiedział.
Zaszczyt i obwiązek
– Wspieranie tego festiwalu to nie tylko zaszczyt ale i obowiązek – stwierdził Waldemar Podsiadło, dyrektor generalny PSB i Hotelu Słoneczny Zdrój.
– Cieszymy się, że możemy wspierać festiwal od samego naszego początku. Osoby, które tutaj razem ze mną stoją są gwarantem, że ten festiwal, tak jak zawsze, odniesie sukces, ponieważ pan dyrektor zapewni odpowiednią oprawę artystyczną, a pan burmistrz odpowiednią organizację. Jesteśmy bardzo zainteresowani wspieraniem tego festiwalu, ponieważ nasze serce, serce centrali PSB bije w tym regionie – powiedział.
– Cieszę się, że możemy być podmiotem współfinansującym i być tu razem z państwem – mówił Norbert Grudzień z Polskiej Grupy Energetycznej.
– Polska Grupa Energetyczna w swoim statutowej działalności ma dbałość o bezpieczeństwo energetyczne, ale również po raz kolejny jesteśmy instytucją wspierającą festiwal. Bardzo się z tego tytułu cieszymy i mamy nadzieję, że to nie będzie ostatni raz. Ja także mam korzenie w Świętokrzyskiem, wiele razy bywałem w Busku-Zdroju. Busko-Zdrój jest bliskie także mojemu sercu – zdradził.
Busko gromadzi gwiazdy światowego formatu
Po przerwie spowodowanej problemami finansowymi już w ubiegłym roku do festiwalu powróciły Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych. Z tego faktu cieszył się ich prezes, Szczepan Ruman.
– Nasza firma może znów pełnić tę rolę społeczną, którą jest wspieranie różnych lokalnych inicjatyw. Jesteśmy mniejsi niż inne firmy obecne w kapitule, ale jest nam bardzo miło, że możemy być w tym zaszczytnym gronie i dokładać swoje wsparcie do tego znakomitego festiwalu – dodał.
W kapitule nie mogło zabraknąć przedstawicieli mediów. Prezes Polskiego Radia Kielce, Janusz Knap przypomniał, że nasza rozgłośnia jest obecna na festiwalu od początku istnienia tego wydarzenia. Radio dokumentuje kolejne edycje i tak samo będzie też w tym roku – zapowiedział.
– Festiwal w Busku-Zdroju to jeden z nielicznych znanych mi festiwali lokalnych, który gromadzi gwiazdy światowego formatu. Globalne gwiazdy spotykają się w Busku. To niewielu osobom się udaje, dlatego gratuluję tego panu dyrektorze – zwrócił się do Artura Jaronia. – Od ubiegłego roku festiwal promujemy także w Warszawie. W Zamku Ujazdowskim zrobiliśmy dużą i udaną myślę promocję tego wydarzenia. Mam nadzieję, że za jej sprawą, już za kilka lat o festiwalu będzie głośno nie tylko lokalnie, ale także w całym kraju – zaznaczył.
– To nasz, mediów publicznych, obowiązek, żeby mówić tym festiwalu – powiedział Przemysław Predygier, dyrektor TVP3 Kielce.
– W tym roku będziemy realizowali dwa lub trzy koncerty. Dzięki temu, że możemy na antenie TVP3 Kielce pokazać te wydarzenia, dzięki temu, że są one prezentowane przez inne oddziały i inne anteny, oglądają je setki tysięcy widzów i otrzymujemy bardzo pozytywne relacje, a głosy od odbiorców są takie: chcemy więcej – mówił.
Festiwal stanie się jeszcze ciekawszy i atrakcyjniejszy
Obecny na prezentacji Honorowej Kapituły Artur Jaroń, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz dziękował mecenasom.
– Kapituła to są przyjaciele festiwalu, których w tym roku chcieliśmy uhonorować, żeby mieli szansę publicznie pokazać się, bo zawsze są w cieniu, zapracowani. Ale są obecni i wspomagają nas – podkreślił.
Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju z nadzieją patrzy na współpracę z kapitułą. – To spotkanie jest wynikiem działań, które sprawią, że festiwal stanie się jeszcze ciekawszy i atrakcyjniejszy. Kapituła ma za zadanie dodatkowo wspierać i pomagać w kolejnych edycjach festiwalu, w tworzeniu jeszcze lepszego programu – powiedział.
28. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju rozpocznie się 2 lipca i potrwa do 10 lipca. W tym czasie odbędzie się ponad 25 wydarzeń z udziałem polskich i światowych gwiazd.