Korowód, w którym szli artyści z całego kraju wraz z zespołami z województwa świętokrzyskiego wyruszył sprzed Grand Hotelu przy ulicy Sienkiewicza i dotarł na Plac Artystów.
Województwo kujawsko-pomorskie reprezentuje Zespół Radojewiczanie z Dąbrowy Biskupiej. Panie ubrane są w charakterystyczne stroje pochodzące z XIX wieku – informuje Ewa Kowalczyk, kierownik zespołu.
– Działamy od 37 lat, jednak udział w tym wydarzeniu to dla nas ogromne wyróżnienie. Jako ambasadorzy Kujaw jeździmy po całej Polsce, choć w Kielcach jesteśmy po raz pierwszy. Dzięki mojej koleżance z Koła Gospodyń Wiejskich wzięliśmy udział w konkursie i zajęliśmy I miejsce. W swoim repertuarze mamy piosenki związane z Oskarem Kolbergiem z XIX wieku, więc jesteśmy szczęśliwi i dumni, że możemy je zaśpiewać, oczywiście gwarą kujawską – powiedziała Ewa Kowalczyk.
W paradzie udział wzięli także członkowie Zespołu „Echo Łysicy” z Bielin. Małgorzata Kowalska podkreśla, że dla wszystkich jest to duże wyróżnienie.
– Święto Kielc połączone z wręczeniem Jaworów, a my wśród korowodu, to wielka nobilitacja. Jesteśmy laureatami trzech Jaworów i czekamy, jakie wyniki będą w tym roku. Atmosfera jest bardzo przyjemna, jest wesoło, kapele podgrywają i tańczą i mam nadzieję, że tak zostanie do końca – dodaje Małgorzata Kowalska.
Pierwszy dzień festiwalu zakończy koncert „Świętokrzyscy artyści gościom”, podczas którego zostaną wręczone nagrody „Jawor u źródeł kultury” dla artystów oraz twórców z regionu świętokrzyskiego.