– Kultura ludowa jest popularna i widać, że ludzie tego potrzebują – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor doktor habilitowany Piotr Gliński, który wręczył nagrody podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej – „Jawor u źródeł kultury”.
Minister podkreślił, że cieszy go fakt, iż do Tokarni przybyło tak wiele osób, szczególnie młodzieży.
– To bardzo dobry symptom, że młodzież angażuje się w działalność zespołów obrzędowych zastępując starszych. Gdy wręczamy najważniejsze nagrody za działalność artystyczną imienia Oskara Kolberga, to na ogół mamy osoby doświadczone. Mamy ich oczywiście bardzo dużo, co świadczy o żywotności tej kultury, ale zawsze zabiegamy o to, by tej młodzieży było więcej. Tu, podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury” to się udało. Zgłosiło się wiele młodych osób i mam nadzieję, że „Kolberga” za jakiś czas będą otrzymywać młodzi i to jest naturalne i bardzo dobre – powiedział Piotr Gliński.
Szymon Giżyński, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, powiedział, że dzięki konkursowi organizowanemu przez rozgłośnię Polskiego Radia w Kielcach promujemy kulturę i dziedzictwo narodowe w całym kraju.
– Jako Radio Kielce osiągnęliście ogromny sukces. To co się wczoraj działo w Kielcach, a dziś w Tokarni, to jest olbrzymi sukces. Zaraziliście tym pomysłem całą Polskę, wszystkie regionalne rozgłośnie przyjechały dziś tutaj. Laureaci przez nich wybrani dziś pokazują to, co mają najlepsze. To jest walka o polskość, o utrzymanie naszej tożsamości – dodał wiceminister Szymon Giżyński.
Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, powiedział, że dziś oczy całej Polski zwrócone są na Tokarnię.
– Serce mocniej mi zabiło kiedy przyjechałem do Tokarni. Artyści świetnie śpiewają, cudowne stroje, pielęgnują to, co najlepszego w polskiej kulturze. Są tu nie tylko nestorzy, ale także i dzieci, które już podtrzymują tradycję swoich dziadków. Jest tu oczywiście również publiczność, która widzę, że pomimo żaru lejącego się z nieba dobrze się bawi. Myślę, że dzisiaj wszystkie światła w Polsce są skierowane właśnie na Tokarnię. Tu się dzieje – dodał Rafał Wiśniewski.
Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego zaskoczyło to jak ludzie potrafią bawić się przy muzyce ludowej.
– Muzycy, widownia, zewsząd słychać nieustające śpiewy. Nawet jak jest jakaś przerwa to artyści spotykają się razem, znajdują jakiś instrument i grają. To jest wspaniałe, że zarówno młodzi ludzie jak i starsi, przy dźwiękach muzyki ludowej mogą bawić się lepiej niż na niejednej imprezie czy dyskotece – przyznał przewodniczący KRRiT.
Poseł PiS Krzysztof Lipiec przyznał, że to najwspanialszy dzień dla województwa świętokrzyskiego.
– Tutaj zjechała się cała Polska z przepięknym przesłaniem, zaświadczającym o tym, że kultura ludowa to jest to, co buduje naszą tożsamość, odwołując się do tradycji naszych ojców. Jest to ogromna cząstka naszej narodowej kultury i dlatego cieszę się, że Radio Kielce zgromadziło dziś w Tokarni całą ludową Polskę, a Tokarnia jest stolicą tej muzyki – podkreślił poseł.
– Województwo świętokrzyskie, nasza ziemia, słynie z folkloru, z pięknych tradycji, a dziś możemy je pokazać całej Polsce – przyznała Anna Krupka, wiceminister sportu. – Kultura ludowa, tradycje ludowe, to wizytówka naszego regionu. Te piękne ludowe tradycje przyciągają do nas, do województwa świętokrzyskiego rzesze turystów – przyznała wiceminister Anna Krupka.
– Z kultury ludowej biorą się korzenie naszej tożsamości – powiedział Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych. – Powracamy do korzeni naszej kultury, ale powracamy też do korzeni tożsamości jako Polaków. To z kultury ludowej biorą się korzenie naszej tożsamości. To ważne też w obecnej sytuacji, kiedy jest wojna w Ukrainie. Powrót do najbardziej podstawowego wymiaru patriotyzmu, jest również element naszego wewnętrznego patriotyzmu – dodał wiceminister Piotr Wawrzyk.
Na znaczenie festiwalu i kultury ludowej zwrócił uwagę senator PiS Krzysztof Słoń.
– Uświadomiłem sobie, jaką wartość dla naszych przodków stanowiła muzyka ludowa, piosenki i opowieści. To było coś, co przeniosło polskość przez trudne lata zaborów. Dzisiaj do Tokarni przyjechali przedstawiciele potomków tych Polaków, którzy żyli pod zaborami. Jak się okazuje wszędzie przetrwała polska kultura ludowa. To dzięki temu, że była przekazywana z ojca na syna, z matki na córkę – dodał senator Krzysztof Słoń.
– Frekwencja na tym festiwalu świadczy o tym, że publiczność łaknie muzyki ludowej, że gra ona w duszach wielu osób – powiedziała poseł PiS Agata Wojtyszek. – Dzisiaj jest to wyjątkowe święto, bo pokazuje ono jak kiedyś wyglądało życie na wsi. To muzyka i śpiew, ale to też kulinaria i obrzędy ludowe, które chcemy, aby przetrwały kolejne pokolenia. Dzięki takim festiwalom, jak ten mają szansę przetrwać – dodała Agata Wojtyszek.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz przyznał, że to piękny festiwal.
– Jest gwarnie, jest z przytupem i ze śpiewem. Jest pięknie, ponieważ można wyśpiewać wszystkie swoje emocje, nie używając obraźliwych słów, co oznacza, że można się bawić w sposób kulturalny. To kultura, z której wyrośliśmy i dobrze, że Radio Kielce realizuje tak wielki projekt jak „Jawor” – powiedział wojewoda.
Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski podkreślił, że wszyscy jesteśmy ze wsi.
– Gdzieś te korzenie muzyki ludowej i tradycji w nas tkwią. Gdyby Oskar Kolberg, nasz największy etnograf, który w swoich dziełach zgromadził kompendium wiedzy tu był, byłby dumny – skomentował marszałek.
Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś powiedział, że bez kultury ludowej trudno wyobrazić sobie polską kulturę.
– Należy się cieszyć, że dziś Tokarnia jest stolicą polskiej kultury ludowej, a świętokrzyskie od lat wiedzie prym w takich dziedzinach. Piękne jest też to, że dziś możemy poznawać muzykę z innych regionów – stwierdził przewodniczący.
Starosta kielecki Mirosław Gębski podkreślił, że kultura ludowa to ważny punkt nie tylko województwa świętokrzyskiego, ale i całej Polski.
– Cieszymy się, że ten ogólnopolski festiwal odbywa się właśnie w powiecie kieleckim w Tokarni. Nasz powiat słynie z kultury ludowej – dodał starosta.
Przewodniczący kieleckiej Rady Miasta Jarosław Karyś był pod wrażeniem oprawy festiwalowej.
– Pogoda dopisuje, a impreza jest imponująca. Cieszymy się, że możemy gościć twórców z całej Polski właśnie tu. To, co jeszcze niedawno było lokalne, stało się ogólnopolskie i to pokazuje, że kultura ludowa wciąż jest żywa – powiedział przewodniczący.
W Tokarni zaprezentowało się ponad 230 artystów ludowych z całej Polski.