Przełożony został termin ogłoszenia zaktualizowanych map zagrożenia i ryzyka powodziowego. Ta sprawa wzbudziła wielkie emocje wśród mieszkańców Sandomierza i powiatu sandomierskiego. Aktualizacja planów nastąpi dopiero we wrześniu.
Po ogłoszeniu map w październiku 2020 roku, wstrzymanych zostało wiele inwestycji, na przykład możliwość budowy domów. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że na obszarze od Koprzywnicy, przez Samborzec, po Sandomierz i Kamień Łukawski, na zaktualizowanych mapach znacząca część obszarów ujętych jako objęte ryzykiem i zagrożeniem powodziowym, zostanie zredukowana.
Nastąpi zawężenie strefy do międzywala Wisły, Koprzywianki i międzwala Trześniówki oraz Łęgu. Obszary wykraczające poza międzywale, to lewostronna część Sandomierza w okolicach oczyszczalni ścieków i terenów handlowych oraz niektóre grunty po prawej stronie wału wiślanego, gdzie nadal będą obowiązywać ograniczenia inwestycyjne. Nieoficjalnie mówi się o konieczności wykonania kolejnych inwestycji przeciwpowodziowych, które zabezpieczyłyby w pełni Sandomierz.
Piotr Chojnacki, wiceprzewodniczący rady miasta powiedział, że nawet jeśli realizacja takiej inwestycji miałaby potrwać kilka lat, warto na nią poczekać i o nią zabiegać, ponieważ najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców. Jego zdaniem, w grę wchodziłoby podwyższenie wału od mostu do Gór Pieprzowych oraz po prawej stronie Wisły od mostu, do ujścia Trześniówki, co stale już zabezpieczyłoby Sandomierz przed ryzykiem powodzi.
Magdalena Gala, rzecznik Wód Polskich w Krakowie powiedziała, że nie dysponuje informacjami o tego rodzaju inwestycjach. Przypomniała, że na zaktualizowanych mapach, które będą ogłoszone we wrześniu uwzględnione zostały zabezpieczenia przeciwpowodziowe zrealizowane ostatnio podczas zabezpieczenia Wisły sandomierskiej.
– Wyznaczone obszary zagrożenia i ryzyka powodziowego zostały już uzgodnione z wojewodami. Teraz trwa przygotowanie projektów tych map, w postaci baz danych i wersji kartograficznej, następnie zostaną one przedstawione do zatwierdzenia ministrowi właściwemu dla gospodarki wodnej – dodała rzeczniczka Wód Polskich w Krakowie.
Witold Surowiec, wójt gminy Samborzec miał okazję zapoznać się z proponowana aktualizacją map ryzyka w Warszawie. Powiedział, że dla gminy Samborzec, zmiany dają możliwość rozwoju, ponieważ obecnie, ze względu na obostrzenia, prawie połowa gminy objęta jest ograniczeniami inwestycyjnymi.
Wojewoda świętokrzyski, odnosząc się do aktualizowanych map zagrożenia powodziowego i ryzyka powodzi zwrócił się do prezesa Wód Polskich o precyzyjne przedstawienie harmonogramu działań i planowanych inwestycji przeciwpowodziowych, eliminujących zagrożenie w lewobrzeżnej części Sandomierza.
„W ramach zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego przewidziane zostały inwestycje, po zakończeniu których mapy ponownie zostaną zaktualizowane” – czytamy w notatce nadesłanej przez urząd wojewódzki przez rzecznika prasowego wojewody.