W Kielcach dyskutowano o potrzebach mieszkaniowych dla osób, które przewlekle zmagają się z problemami zdrowia psychicznego. W trakcie spotkania eksperci z całego kraju podsumowali realizowany od 2018 roku program wsparcia mieszkaniowego dla chorych.
Jak informuje Renta Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, mieszkalnictwo wspomagane jest ważnym elementem leczenia osób chorych psychicznie.
– Dzięki temu te osoby uczą się funkcjonować i powracać do środowiska. Pobyt w tego typu placówkach daje możliwość usamodzielnienia się w przyszłości. W ramach partnerskiego projektu „Standardy mieszkalnictwa wspomaganego dla osób chorujących psychicznie po wielokrotnych pobytach w szpitalu psychiatrycznym” realizowanego przy wsparciu unijnych funduszy, w podkieleckiej Wiśniówce utworzonych jest pięć mieszkań – wyjaśnia.
Mieszkania dla osób borykających się z przewlekłymi problemami zdrowia psychicznego prowadzi Caritas Diecezji Kieleckiej. Jak mówi jej dyrektor, ksiądz Stanisław Słowik, tego typu rozwiązania są niezwykle potrzebne. – Dla Caritas nie jest to nowa aktywność, ponieważ od wielu lat podejmujemy działania w tym kierunku, aby odchodzić od dużej koncentracji osób niepełnosprawnych, zwłaszcza jeżeli mówimy o zaburzeniach psychicznych – dodaje.
Udział w spotkaniu wzięli między innymi specjaliści z obszaru ochrony zdrowia psychicznego i wsparcia społecznego osób chorujących psychicznie, przedstawiciele gminnych i powiatowych jednostek samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe zajmujące się wsparciem osób chorujących psychicznie oraz przedstawiciele środowiska osób chorujących psychicznie i ich rodzin.