Na Świętym Krzyżu odbywają się uroczystości odpustowe ku czci Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa. W tym roku przewodniczy im ksiądz biskup Jan Kot. To polski oblat, biskup w brazylijskiej diecezji Zé-Doca, w której pracuje od wielu lat. Obecnie przebywa w Polsce na urlopie i ojcowie ze Świętego Krzyża zaprosili go na uroczystości odpustowe.
Jak powiedział ksiądz biskup Jan Kot, każdy odpust jest okazją do zastanowienia się i przemyślenia różnych tajemnic wiary.
– Pielgrzymując do Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, mamy świadomość że bez ofiary krwi Jezusa Chrystusa naszego zbawiciela, ten krzyż nie miałby sensu. Ofiara na krzyżu naszego Pana stoi u podstaw naszego zbawienia. I nad tą tajemnicą miłości Boga do ludzi, która doprowadziła do ofiary za nas na krzyżu, dziś się zastanawiamy – dodał hierarcha.
Dzień odpustowy ku czci krwi przenajdroższej, to jest uroczystość, która została ustanowiona w 19 wieku przez Papieża Piusa IX, a Pius X ten dzień oficjalnie ogłosił, przypomina ojciec dr Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu.
– Później, m.in. po Soborze Watykańskim II, ta uroczystość została zmodyfikowana, niemal zniesiona. W naszej bazylice ten odpust przywrócił poprzedni biskup Andrzej Dzięga. Cieszymy się, że możemy wiernym podawać komunię świętą pod dwoma postaciami. To jest oczywiście związane z całym procesem męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, czyli tajemnicą zbawienia.
Ta prawda, bardzo dobrze łączy się z naszym sanktuarium pasyjnym, dodał ojciec Marian Puchała.
Natomiast o godz. 16.00 w klasztorze rozpocznie się Międzynarodowy Przegląd Chórów Akademickich pod egidą Politechniki Świętokrzyskiej. Wystąpią chóry akademickie z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Świętokrzyskiej.
Odpusty w bazylice na Świętym Krzyżu odbywają się trzy razy w roku: w lipcu ku czci Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa, w maju ku czci Trójcy Przenajświętszej i główny odpust we wrześniu, kiedy przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego.