W poniedziałek (04.07) przypada 13. rocznica ingresu biskupa diecezji sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza do sandomierskiej katedry. Hierarcha, podsumowując ten czas w rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że trzeba się dzielić odpowiedzialnością za Kościół z osobami świeckimi, przydzielać im role, które nie są marginalne.
Zaznaczył, że nie chodzi o to, aby wchodzić sobie w drogę i wtrącać się w nie swoje sprawy, ale każdy powinien realizować swoje zadania, które otrzymał.
– Tak działał Kościół w czasach Chrystusa – dodał biskup.
Przypomniał, że zakończony kilka tygodni temu synod diecezjalny wyznacza te kierunki.
Przeprowadzenie synodu, to jedno z większych i znaczących przedsięwzięć biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. W trakcie 5-letnich prac synodu, osoby świeckie i duchowne wspólnie wypracowały nowe przepisy regulujące życie Kościoła lokalnego, dostosowane do współczesnych realiów. Dotyczą one wielu aspektów: od narodzin człowieka i chrztu, do śmierci, spraw związanych z pogrzebem, ale także innych codziennych sprawy, które załatwia się w Kościele, to również kwestie dotyczące ewangelizacji oraz liturgii. Ostatni synod pracował 23 lata temu.
Jednym z ostatnich, istotnych dla życia diecezji wydarzeń był także kongres eucharystyczny. Przez wiele miesięcy organizowane były spotkania modlitewne, prelekcje oraz procesje, których głównym celem było wzmocnienie wiary. Szerokim echem odbijają się również coroczne spotkania ekumeniczne, organizowane przez ordynariusza z udziałem hierarchów reprezentujących inne kościoły chrześcijańskie, polegające na wspólnej modlitwie, wymianie doświadczeń, otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Z inicjatywy biskupa Nitkiewicza zmieniona została formuła obchodów rocznicowych upamiętniających pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Sandomierza. Jest to nie tylko msza święta i modlitwa przy figurze papieskiej, ale coroczne rajdy rowerowe dla całych rodzin, w których biorą udział setki osób. Ważnym zjawiskiem, które należy wiązać z pracą biskupa jest zwiększenie liczby powołań. W czerwcu wyświęconych zostało dziewięciu nowych kapłanów, co jest bardzo dobrym wynikiem na skalę ogólnopolską.
– Społeczeństwo się zmienia, my musimy wychodzić ludziom naprzeciw, być dla nich zrozumiali i nadal głosić Ewangelię – stwierdził hierarcha.
Krzysztof Nitkiewicz otrzymał nominację biskupią od papieża Benedykta XVI, 13 czerwca 2009 roku. Wcześniej był podsekretarzem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich w Watykanie. Zastąpił obecnego abp. Andrzeja Dzięgę, który w lutym tego samego roku został mianowany przez papieża metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Biskup nominat pracował w watykańskiej kongregacji, zajmującej się sprawami katolickich kościołów wschodnich oraz ich wiernych na całym świecie od 1992 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1985 roku. W latach 1986-1991, ks. Nitkiewicz studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Jednocześnie był duszpasterzem Polaków w obozie dla uchodźców w Pavonie. Po obronie pracy doktorskiej wykładał przez rok w białostockim archidiecezjalnym seminarium duchownym i był wiceoficjałem Sądu Metropolitalnego.