Na remont tego obiektu zawsze brakowało pieniędzy. Były inne, pilniejsze sprawy i tak, od lat 80-tych ubiegłego wieku, pogarszał się stan Kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu. Dziś gołym okiem widać, że wymaga ona pilnego remontu. Wreszcie może się to udać. Miasto pozyskało na ten cel 7 mln złotych z Polskiego Ładu.
Poseł PiS Marek Kitek powiedział, że udało się uzyskać te środki w ostatniej chwili, z czego ma osobistą satysfakcję z uwagi na swój sentyment do tej kamienicy. Wspomina, że pracował tam, będąc zatrudnionym w Muzeum Okręgowym, które kiedyś miało w tym budynku swoją siedzibę. Ponadto, jako nauczyciel historii bardzo docenia znaczenie tej kamienicy dla Sandomierza.
– W 1570 roku podpisano w niej wielki akt tolerancji religijnej, czyli Zgodę Sandomierską, najbardziej rozpoznawalne wydarzenie, kojarzące się z Sandomierzem na świecie – dodał poseł.
– Chciałbym, aby po remoncie to była taka dusza i moc Sandomierza – podkreślił.
Burmistrz Marcin Marzec potwierdza, że remont Kamienicy Oleśnickich jest pilny. Jej stan wyraźnie odbiega od innych, sąsiednich kamienic, które udało się w ostatnim czasie odnowić w ramach rewitalizacji miasta. Przypomniał, że od lat w tym obiekcie znajduje się siedziba Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, jest tam również wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej, a w oficynie znajduje się hotel prowadzony przez Sandomierskie Centrum Kultury.
W Kamienicy Oleśnickich w ramach remontu wymienione zostaną wszystkie instalacje wewnętrzne, m.in. elektryczna i centralnego ogrzewania, a także: drzwi, okna i dach wraz z orynnowaniem. Zostanie też wykonana instalacja odgromowa. Cały obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia wewnątrz odzyskają dawny blask, także elewacja zostanie odnowiona – poinformował Piotr Wójtowicz, naczelnik wydziału inwestycji, promocji i rozwoju w sandomierskim magistracie.
Miasto przygotowuje teraz dokumentację projektową, po czym zostanie ogłoszony przetarg.
Kamienica Oleśnickich to dawna kamienica mieszczańska, pochodząca z przełomu XVI i XVII wieku, dwupiętrowa, w stylu renesansowym, z podcieniami o dwóch łukach. Szczyt zwieńczony jest skróconą attyką.