Czy ponad 600 niepełnosprawnych osób z kilku powiatów województwa świętokrzyskiego, korzystających z domowej rehabilitacji, straci możliwość dalszego leczenia? Tak twierdzą władze spółki Nordmedic, która w ostatnim czasie otrzymała od Narodowego Funduszu Zdrowia wypowiedzenie umowy na świadczenie usług.
Michał Sokół, dyrektor medyczny spółki uważa, że umowa, przejęta w ubiegłym roku od likwidowanej firmy w Iwaniskach, uprawnia do świadczenia usług z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej, a za tym idzie możliwość rehabilitacji domowej osób niepełnosprawnych bez limitu. Otrzymane wypowiedzenie jego zdaniem nie jest kompletne i nie wiadomo jakie przepisy złamano. Dodaje też, że na ich usługi nie wpłynęła ani jedna skarga.
– Kontrakt, który posiadamy na fizjoterapię ambulatoryjną jest mały i my go wykonujemy bez problemu. Natomiast jeśli trafia do nas pacjent, który ma odpowiednie skierowanie i spełnia wszelkie wymogi, aby do niego pojechać, to mu nie odmówimy – wyjaśnia Michał Sokół.
Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZ tłumaczy tymczasem, że wypowiedzenie mogło się odbyć bez podania przyczyny. Decyzja funduszu spowodowana jest tym, że spółka Nordmedic zmodyfikowała swoją działalność bez zgody NFZ, a usługi wykonywała poza obszarem gminy Iwaniska, gdzie posiada ambulatorium.
– Spółka świadczyła głównie usługi z zakresu rehabilitacji domowej, a nie rehabilitacji ambulatoryjnej, na którą zawarta została umowa. Tylko przez pierwsze pięć miesięcy tego roku, świadczenia rehabilitacji domowej stanowiły prawie 98 procent wszystkich realizowanych przez spółkę – informuje Beata Szczepanek.
Dodaje, że pacjenci rehabilitowani w domach, przed wejściem na rynek spółki, byli pod opieką innych jednostek. Dodatkowo firma zatrudniła kilkudziesięciu fizjoterapeutów, a miała ich mieć dwóch, nie posiadała według NFZ wystarczającej liczby sprzętów. Podkreśla również, że rejonizacji świadczenia usług nie ma, ale jest zawarty kontrakt, który uprawnia do wykonywania konkretnych świadczeń na konkretnym terenie. Z kolei konkursy na rehabilitację domową prowadzone są na poziomie powiatów.
Z kolei Michał Sokół informuje, że spółka podobne usługi świadczy w innych województwach Polski i zaznacza, że tylko ze świętokrzyskim oddziałem NFZ są kłopoty. Nordmedic planuje złożyć skargę na działanie świętokrzyskiego oddziału NFZ do prezesa NFZ i Ministerstwa Zdrowia, sprawa ma także trafić do sądu.
Nordmedic swoje usługi wykonuje w domach pacjentów powiatów: ostrowieckiego, opatowskiego, sandomierskiego czy buskiego.