Już 22 tysiące gospodarstw domowych z województwa świętokrzyskiego skorzystało z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Tymczasem od jutra (15 lipca) wejdzie w życie kolejne ułatwienie dla obywateli, które zakłada, że jeszcze przed rozpoczęciem faktycznego remontu będzie można otrzymać z wyprzedzeniem do 50 proc. maksymalnej kwoty dotacji.
Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach zaznacza, że mieszkańcy województwa świętokrzyskiego coraz chętniej decydują się na wymianę starych źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne.
– Województwo świętokrzyskie jest liderem w zakresie wdrażania tego programu. Wpływa coraz więcej wniosków, a my przeznaczamy na ten cel więcej pieniędzy. Jednak nową, najważniejszą zmianą jest prefinansowanie. Beneficjent, nie posiadając wystarczających funduszy składa wniosek, który rozpatrywany jest u nas w ciągu czternastu dni i może otrzymać do 50 proc. dotacji, jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji – tłumaczy prezes.
22-tysięczną beneficjentką programu „Czyste Powietrze” w regionie została Aleksandra Jaworska z gminy Brody, która zdecydowała się na termomodernizację domu.
– Początkowo usłyszałam o tym programie w mediach, a więcej szczegółów doczytałam w internecie. Zdecydowałam się na wymianę pieca węglowego na nowoczesny piec gazowy. Przymierzam się także do wymiany okien i jestem na etapie rozpatrywania ofert od firm – mówi beneficjentka.
W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści: wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, poseł Agata Wojtyszek oraz senator Krzysztof Słoń.
Jak podkreśla Anna Krupka, program „Czyste Powietrze” jest programem cywilizacyjnym.
– Z badań wynika, że co roku 40 tys. Polaków umiera na choroby, które generuje zanieczyszczone powietrze. Trybunał w Strassburgu stwierdził, że w latach 2007-2015 Polska przekraczała normy zanieczyszczenia, a były to czasy, kiedy rządziło PO-PSL. Te partie nie robiły wtedy nic, by poprawić bezpieczeństwo obywateli w tym zakresie – wyjaśnia wiceminister.
Poseł Agata Wojtyszek zwróciła uwagę na dobrą współpracę Wojewódzkiego Funduszu ze świętokrzyskimi gminami.
– Te statystyki pokazują dobrą współpracę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z samorządami. Jesteśmy jedynym regionem, który był w stanie wykazać stuprocentową kooperację ze wszystkimi świętokrzyskimi gminami. To bardzo ważne, przede wszystkim dla naszych beneficjentów, którzy niejednokrotnie mają trudność z dojazdem do Kielc, by tu uzyskać informację – zaznacza poseł.
Z kolei senator Krzysztof Słoń podkreślił, że program wpływa na świadomość obywateli, którzy przestawiają się na nowoczesne i ekologiczne źródła energii.
– Transformacja energetyczna w wydaniu polskim to jest coś, czego mogą się od nas uczyć inne kraje. Kraje, które przez dziesięciolecia swój rozwój gospodarczy opierały źródłach energii, zanieczyszczających środowisko – dodaje senator.
W województwie świętokrzyskim w ramach rządowego wsparcia złożono już 25 202 wnioski na kwotę 544 tys. zł.