Przed branżą cementową w Polsce kluczowy rok. Problemy, z jakimi musi się borykać, to podwyżki cen energii, mniejsza dostępność węgla i znaczny wzrost opłat ze emisję CO2.
Branża stara się o wpisanie na listę sektorów energochłonnych, które w związku z sytuacją rynkową mogą ubiegać się o rekompensaty za wzrost kosztów pośrednich produkcji. W przeciwnym wypadku ceny cementu mogą znacznie wzrosnąć. Tu przedsiębiorcy widzą rolę polityków, dlatego w Cementowni Ożarów odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce.
Prezes Stowarzyszenia Producentów Cementu w Polsce, Krzysztof Kieres wskazywał na to, że sytuacja obecnie jest dynamiczna i codziennie ujawniają się nowe problemy branży:
– Dotychczas naszym największym problemem była opłata za zezwolenia na emisję dwutlenku węgla, teraz mierzymy się z kilkusetprocentowym wzrostem cen za energię elektryczną. Kolejnym problemem jest brak dostępności węgla. My w 75 proc. zastępujemy energię pochodzącą z węgla alternatywnymi źródłami. Głównie to RDF, czyli odpady komunalne, jednak do prawidłowej produkcji cementu konieczny jest węgiel. Bez niego nie ma możliwości wytworzenia odpowiednio wysokiej temperatury w piecu klinkierowym, aby zaszły procesy chemiczne, konieczne do produkcji cementu.
Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego, poseł Andrzej Szejna mówił, że w obliczu perspektyw rozwojowych budownictwo to jedna z najważniejszych branż przemysłu w Polsce, a do niej należy przemysł cementowy.
– Branża budowlana zatrudnia 2 mln osób, co daje ich rodzinom utrzymanie i poczucie bezpieczeństwa. Wiemy, że obecnie przemysł napotyka na różne przeszkody. To wzrost kosztów energii, emisji CO2, brak dostępności węgla. Teraz ta działalność, w obliczu wzrostu kosztów energii, powinna mieć pewność rekompensat. Będziemy o tym rozmawiać podczas posiedzenia naszego Zespołu w Sejmie. Musimy mieć świadomość, że łączy nas rozwój branży, bo bez niej nie będzie mieszkań i rozwoju gospodarczego.
Branża cementowa w Polsce skupiona jest wokół 12 zakładów, zlokalizowanych na terenie 8 województw. Przemysł cementowy zapewnia bezpośrednio ok. 3,5 tys. miejsc pracy, a pośrednio – ponad 20 tys.
W województwie świętokrzyskim przemysł cementowy obecny jest ponad 60 lat. W trzech świętokrzyskich cementowniach – Małogoszcz, Nowiny i Ożarów – powstaje ponad 1/3 cementu produkowanego w Polsce. Cementownia Ożarów zapewnia 17 proc. produkcji w Polsce.