W ciągu dwóch lat w kieleckiej elektrociepłowni powstanie nowoczesny blok gazowy. Inwestycja pozwoli znacząco zredukować emisję spalin, a także w całości zrezygnować z wykorzystania węgla do produkcji energii przez kielecki oddział PGE.
W siedzibie elektrociepłowni podpisano umowę na budowę instalacji. Inwestycja umożliwi wytwarzanie prawie 8 MW energii elektrycznej oraz 12 MW energii cieplnej, co pozwoli na dostarczenie ogrzewania wytworzonego z niskoemisyjnych źródeł dla wszystkich użytkowników podłączonych do sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach.
Jak mówi Maciej Jankiewicz, wiceprezes PGE Energia Ciepła, to bardzo ważna inwestycja zarówno dla Kielc, jak i elektrociepłowni.
– Dokonujemy wielkich inwestycji, aby dostosować się do wymogów Unii Europejskiej. Chcemy przejść z paliwa węglowego na gazowe, dokonujemy tego przede wszystkim ze względów ekologicznych. Przyczyni się to do wyeliminowania zanieczyszczeń, pyłów zawieszonych z powietrza, tlenków siarki, znaczenie uda się ograniczyć emisję tlenku azotu. To także ważne przedsięwzięcie z punktu widzenia ekonomicznego, ponieważ w ten sposób ograniczamy o połowę zużycie i emisję dwutlenku węgla, co jest szczególnie istotne zwłaszcza z punktu widzenia wysokich stawek za emisję CO2 – dodaje.
Zbigniew Duda, dyrektor Elektrociepłowni Kielce, podkreśla, że jest to niezbędna inwestycja, która przyczyni się do zdecydowanej poprawy jakości powietrza.
– Dzięki temu wyeliminujemy z użytku kotły węglowe, a energia przez nas produkowana będzie dzięki niskoemisyjnym źródłom. Chcemy być liderem zielonej transformacji w regionie. To nie koniec dobrych informacji dla mieszkańców, ponieważ wytwarzana dzięki tej inwestycji energia cieplna pozwoli zaopatrywać w ciepło mieszkańców Kielc – wyjaśnia.
Zbigniew Duda, przypomina, że na terenie elektrociepłowni trwają prace nad budową kotłowni gazowej o łącznej mocy 160 MW.
Senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że inwestycja daje nowe życie kieleckiej elektrociepłowni.
– To nowe otwarcie tej niezwykle ważnej jednostki na mapie Kielc, która zapewnia bezpieczeństwo energetyczne, nie tylko mieszkańców, ale także wielu instytucji, takich jak szpitale odpowiedzialnych za zdrowie i życie obywateli. Polski rząd traktuje transformację energetyczną, jako coś niezwykle istotnego. Paliwo gazowe w tej transformacji odgrywa niezwykle ważną rolę Staramy się aby dla każdego odbiorcy zarówno indywidualnego, jak i instytucjonalnego tego paliwa nie zabrakło. Dzięki tej inwestycji Elektrociepłownia Kielce będzie kojarzyć się z zieloną energią i ciepłem wysokiej jakości – ocenia.
W podpisaniu umowy wziął udział również marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, a także prezydent Kielc Bogdan Wenta. Wykonawcą przedsięwzięcia będzie firma Elemont. Jak mówi Wojciech Wałach, dyrektor handlowy przedsiębiorstwa, blok oparty o turbinę gazową charakteryzuje się dwukrotnie mniejszą emisją spalin niż instalacje węglowe. Jak dodaje, turbina gazowa jaka znajdzie się w Kielcach będzie także dostosowana do spalania wodoru.
Koszt inwestycji został objęty tajemnicą handlową. Nieoficjalnie szacuje się, że może ona pochłonąć kilkadziesiąt milionów złotych. Roboty budowlane mają rozpocząć się w styczniu 2023 roku. Nowy blok gazowy zostanie przekazany do eksploatacji wraz z końcem 2024 roku.