Opieki nad małymi dziećmi i seniorami, a także umiejętności niezbędnych w pracy w biurze – mogą nauczyć się uchodźcy z Ukrainy podczas specjalnych warsztatów, które organizuje kieleckie stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”.
Jak powiedział ksiądz dr Andrzej Drapała, w sumie w projekcie będzie mogło uczestniczyć 120 osób podzielonych na trzy grupy. W tej chwili mamy 22 uczestników którzy w praktyce zdobywają nowe kwalifikacje.
– Dla jednej grupy 40-osobowej warsztaty trwają sześć miesięcy. Czyli w sumie projekt będzie trwać do końca grudnia 2023 roku. Ukraińcy którzy uczestniczą w zajęciach otrzymują zasiłek integracyjny w wysokości 1560 zł i codziennie obiad – mówi ksiądz.
Pani Olena Cherniec, która przyjechała do Polski z Lutska, od 1 lipca bierze udział w warsztatach administracyjno-biurowych. Cieszy się, że ma możliwość pracować w centrum integracji społecznej i pomagać innym rodakom.
– Po pierwsze to praca, która pomaga mi integrować się w Polsce. Po drugie uwielbiam kontaktować z ludźmi i pomagać im. Każda osobę, która bierze udział w warsztatach traktuje jak wielką rodzinę – mówi Pani Olena.
Nina Kudiyarova, emerytka z Ukrainy, która przyjechała z Chernigowa pomaga seniorom.
– Dziwię się, że nie mamy takiego ośrodka na Ukrainie. Kiedy skończy się wojna, wrócę do domu i opowiem wszystkim o takim ośrodku. Chcę wykorzystać na Ukrainie wszystko, czego nauczę się na tych warsztatach – mówi Nina Kudiyarova.
– Ze względu na mój wiek nie mogę znaleźć normalnej pracy, ale w tym projekcie mogę pomagać starszym osobom i uzyskać wsparcie finansowe. Nawet nie znając języka, rozumiem ludzi, którym pomagam, a kiedy trzeba, korzystam z translatora w telefonie – dodaje Pani Nina.
Aby uczestniczyć w programie osoba z Ukrainy musi posiadać polski PESEL ze statusem uchodźcy i być zarejestrowana w urzędzie pracy. W stowarzyszeniu z taką osobą będzie przeprowadzony wywiad i zostanie skierowana na badania lekarskie – informuję Marcin Borowiec, kierownik Centrum Integracji Społecznej.
Oprócz warsztatów uchodźcy mogą uczestniczyć w lekcjach polskiego i zajęciach z psychologiem w języku ukraińskim. Dodatkowo mają zajęcia integracyjne: wyjścia do kina, teatru, ogrodu botanicznego albo na basen.