„Posłani w pokoju Chrystusa” – to hasło VIII Pielgrzymki Diecezjalnej do Sanktuarium Świętej Kingi w Nowym Korczynie, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 23 lipca. Spotkanie wiernych wpisuje się w święto miasta, popularne Kingonalia.
Tegoroczne wydarzenie będzie miało szczególną rangę. 14 czerwca 2021 r. Stolica Apostolska ogłosiła świętą Kingę Patronką Miasta Nowego Korczyna przed Bogiem. Dlatego dni 23 i 24 lipca będą przeżywane w parafii Świętej Trójcy bardzo uroczyście – informuje ks. Paweł Majewski, kustosz Sanktuarium Świętej Kingi w Nowym Korczynie.
– Sobotnią część wydarzeń rozpocznie o godzinie 11 modlitwa przy źródełku świętej Kingi z udziałem księdza biskupa Jana Piotrowskiego, grup pielgrzymów i zaproszonych gości. Zwykle odmawiamy tam Litanię do św. Kingi i święcimy wodę. Następnie uczestnicy przejdą w uroczystej procesji do kościoła pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, który jest zarazem Diecezjalnym Sanktuarium Świętej Kingi – mówi duchowny.
Jak każe tradycja, w korowodzie wezmą udział Kinga i Bolesław Wstydliwy, a za nimi – orszak dworzan w średniowiecznych strojach. W ich rolę wcieli się młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Korczynie, która odczyta historyczny „Akt Lokacyjny Nowego Miasta Korczyn” i przypomni treść dokumentu, w którym Stolica Apostolska ogłosiła świętą Kingę Patronką Miasta.
O godzinie 12.00 ks. biskup Jan Piotrowski będzie przewodniczył Eucharystii koncelebrowanej przez wielu kapłanów z diecezji: kieleckiej, tarnowskiej i krakowskiej, którzy przybędą do sanktuarium z grupami pielgrzymów. Przedtem jednak od godziny 9.00 do 10.30 będzie możliwość zwiedzania kościoła i Nowego Korczyna.
– Kingonalia – impreza organizowana od ponad 20 lat, nawiązuje do obecności księżnej Kingi i księcia Bolesława Wstydliwego w Nowym Korczynie. Była to para królewska władająca miastem w XIII wieku – przypomina burmistrz Paweł Zagaja. Dodaje, że byli oni fundatorami m.in. nowokorczyńskiego kościoła św. Stanisława.
– Obecność świętej Kingi i jej życie na ziemi nowokorczyńskiej zasługuje na to, aby kultywować pamięć o patronce miejscowości i podkreślanie jej zasług, które księżna uczyniła dla Nowego Korczyna – mówi burmistrz.
Święta Kinga mieszkała w Nowym Korczynie najdłużej, bo aż 40 lat – przypomina Mariola Lotko, dyrektor Biblioteki Centrum Kultury w Nowym Korczynie. – Dała się poznać jako osoba pomagająca ubogim, biednym, opiekowała się sierotami. O jej głębokiej religijności opowiadają liczne legendy korczyńskie – dodaje.
Kingonalia w Nowym Korczynie zakończą się w niedzielę występami zespołów muzycznych w muszli koncertowej. Zaprezentują się m.in. zespół CamaSutra oraz zespół Toskańsky. Od godziny 19.30 – zabawa taneczna przy muzyce zespołu Duex.