Sześć różnorodnych gatunkowo koncertów, organizowanych w miejscach, które dostarczają dodatkowych, estetycznych wrażeń, bardzo wysoka frekwencja publiczności, wyjątkowa atmosfera – tak przebiegał IV Festiwal Muzyki Klasycznej „Ucho Igielne”.
Fundacja im. Edwarda Kusztala zorganizowała w tym roku pięć koncertów w Sandomierzu, a jeden w dworze w Śmiłowie. Była muzyka fado, a także niguny, czyli – mistyczne pieśni Chasydów, było też widowisko muzyczno-taneczne, muzyczno-literackie, piosenka francuska oraz największe przeboje muzyki filmowej.
Magdalena Kusztal, główna organizatorka i pomysłodawczyni festiwalu powiedziała, że w tym roku z przyczyn od niej niezależnych, program festiwalu tworzony był w pośpiechu i po trosze z przypadku, ale był trafiony. Dodała, że w kolejnej edycji na pewno utrzymany zostanie literacki romans z muzyką, czyli odbędzie się widowisko o tym charakterze, oparte na jednym z opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza.
Po raz kolejny wystąpi Bastarda Trio, które w tym roku zagrało fado oraz niguny, a na przyszły rok zespół najprawdopodobniej przygotuje projekt muzyczny, poświęcony Sandomierzowi lub konkretnie Muzeum Diecezjalnemu i rękawiczkom Królowej Jadwigi, które tam się znajdują, jeden z wieczorów na pewno w całości poświęcony będzie flamenco. Organizatorzy festiwalu wciąż odkrywają dla niego nowe, niezwykłe miejsca. W przyszłym roku jeden z koncertów ma się odbyć w dworze w Skotnikach, a drugi najprawdopodobniej przy ruinach zamku w Międzygórzu. Podczas tegorocznej edycji „Ucha Igielnego” dźwięki rozbrzmiewały w Muzeum Zamkowym, w kościele św. Jakuba oraz na statku spacerowym na Wiśle.
Magdalena Kusztal podziękowała Radiu Kiece za promocję festiwalu oraz naszym słuchaczom, którzy byli wśród publiczności. Podkreśliła, że zainteresowanie koncertami i to, że ludzie tak dobrze je odbierają sprawiają, że energia i moc do tworzenia piątej edycji tej imprezy jest tym większa. „Ucho Igielne” ma swoich stałych odbiorców, jak i ciągle nowych. Jedno z kieleckich małżeństw przyjeżdża na festiwalowe koncerty od pierwszej edycji, gdyż jak stwierdzili, przyciąga ich bogaty i ciekawy repertuar oraz wysoki poziom wykonawców. Każdy z koncertów to odrębna przygoda i inne doznania artystyczne – dodali nasi rozmówcy.
Wśród publiczności na festiwalu „Ucho Igielne ” w tym roku, jak zwykle nie zabrakło także świętokrzyskich parlamentarzystów, władz województwa świętokrzyskiego oraz samorządowców. Wszystkie koncerty są bezpłatne.