10 z 14 sołectw w gminie Zawichost będzie mieć wodę bardzo dobrej jakości. W Dziurowie zostało dziś (wtorek, 26 lipca) oficjalnie oddane nowe ujęcie. Wybudowano także zbiorniki retencyjne i niezbędną infrastrukturę. Uruchomienie nowego źródła odbędzie się w najbliższy czwartek.
Do tej pory mieszkańcy mieli ogromny kłopot z wodą. Jak poinformowała burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka, przekroczona była ilość żelaza i występowała dużą mętność. W efekcie, często występowała bakteria coli i woda była niezdatna do picia. Od 2011 roku sanepid wydawał decyzje o warunkowym dopuszczeniu sieci do użytkowania.
Burmistrz wyjaśnia, że nowa stacja pozwoli na zamknięcie dotychczasowych ujęć wody w Czyżowie Plebańskim oraz w Wygodzie. Dzięki nowemu ujęciu, 60 proc. mieszkańców gminy będzie mieć doskonałą jakość wody w swoich kranach.
Poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik okręgu północnego PiS w województwie świętokrzyskim powiedziała, że znała problemy mieszkańców gminy Zawichost związane z wodą, ponieważ sygnalizowali jej to bardzo wyraźnie.
– Otwarcie nowego ujęcia wody to wielkie wydarzenie, to przecież inwestycja w zdrowie mieszkańców. Rząd PiS poprzez swoje różne programy poprawia warunki życia mieszkańców, robi to również urząd marszałkowski. Będąc tu systematycznie, widzę jak pięknie rozwija się gmina Zawichost – powiedział poseł Wojtyszek.
Wraz z nowym ujęciem wody w Dziurowie powstała sieć kanalizacyjna na ul. Polnej o długości ponad 500 metrów. W ramach inwestycji wykonano także wodociąg na odcinku od Chrapanowa do Podszyna oraz na ul. Opatowskiej w Zawichoście, łącznie 1,5 kilometra sieci.
Inwestycja kosztowała w sumie 2,5 mln zł, z czego 1,2 mln zł pochodzi z urzędu marszałkowskiego w Kielcach w ramach PROW, reszta to udział własny gminy, wspomagany przez pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski powiedział, że gospodarka wodno-ściekowa jest bardzo istotna, a w regionie jest na tym polu jeszcze wiele do zrobienia.
– Zmierzamy coraz bardziej do zielonej Europy, do czystego środowiska, widać ten postęp i cieszę się, że gmina Zawichost też idzie w tym kierunku – dodał marszałek.
Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego zwrócił uwagę na modelową współpracę samorządu gminy Zawichost z samorządem wojewódzkim i parlamentarzystami. Dodał, że Program Rozwoju Obszarów Wiejskich dał ogromną szansę na poprawę gospodarki wodno-ściekowej, ale też uwidocznił, jak wielkie są braki w tym zakresie.
W oddaniu nowej infrastruktury uczestniczyli także radni i sołtysi. Wykonawcą prac była firma WOD-GAZ Zakład Robót Inżynieryjno-Transportowych Czesław Sztuk z siedzibą w Suchowoli w gminie Stopnica.