Sandomierskie obchody 78. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpoczęto dziś (sobota, 30 lipca) od odsłonięcia krzyża harcerskiego, który zawisł przy tablicy poświęconej Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. Znajduje się ona na osiedlu, w prawobrzeżnej części Sandomierza. Opiekę nad nią Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego „Sandomierz” uroczyście przekazała Komendzie Hufca ZHP.
Uroczystości rozpoczęto od wysłuchania hymnu Szarych Szeregów, po czym głos zabrał prezes spółdzielni, miejski radny Andrzej Bolewski. Powiedział, że młodszym pokoleniom trzeba przekazywać wartości patriotyczne i stale kształtować cenne postawy ponieważ współczesny świat niesie wiele zagrożeń, czego dowodem jest wojna na Ukrainie. Przypomniał, że prawobrzeżna część Sandomierza ma swój duży wkład w dążenia niepodległościowe Polaków. Tędy przebiegała granica na Wiśle dzieląca zabór rosyjski z austriackim. Mieszkańcy narażając życie pomagali innym przekraczać granicę.
– Przekazując młodzieży w opiekę tę tablice jednocześnie przekazujemy im całe bogactwo dziejów Polski i naszej małej ojczyzny, aby zawsze pamiętali o historii – dodał prezes Andrzej Bolewski.
Zastępca burmistrza Sandomierza Janusz Stasiak dużo miejsca poświęcił życiu i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Stwierdził, że jego wybitny talent pisarski był tożsamy z ważnymi wydarzeniami historycznymi, w życiu narodu polskiego, w tym mieszkańców Warszawy. Podkreślił, że trzeba pamiętać o tak wybitnych twórcach jak Baczyński, których spuścizna ciągle żyje.
Po przemówieniach nastąpiło przekazanie aktu opieki nad tablicą pamiątkową oraz odsłonięcie krzyża harcerskiego. Paulina Grębowiec-Kowalska z zarządu hufca ZHP w Sandomierzu powiedziała, że dla harcerzy i zuchów to wielkie szczęści opiekować się tym miejscem. Zapewniła, że będzie ono zawsze zadbane i estetyczne i wykorzystywane do tego, by przekazywać młodym ludziom wiadomości historyczne i wartości patriotyczne. Tablica i krzyż będzie też miejscem ważnych wydarzeń harcerskich.
Na zakończenie części oficjalnej delegacje oraz mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów. Następnie zebrani przeszli do parku osiedlowego, gdzie otwarto dwie wystawy plenerowe. Jedna z nich dotyczy życia i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a druga pokolenia Kolumbów.
K. K. Baczyński był żołnierzem AK, podharcmistrzem Szarych Szeregów. Podczas powstania warszawskiego był związany z batalionem harcerskim „Parasol”. Zginął w czwartym dniu Powstania. Pośmiertnie został odznaczony medalem za Warszawę i Krzyżem AK. W prawobrzeżnej części Sandomierza główna ulica na największym osiedlu mieszkaniowym nosi jego imię.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w Kielcach i Świętokrzyskiem