W sandomierskim ratuszu przypomniano dwie rodziny, z których wywodzili się uczestnicy bitwy pod Pielaszowem: Paweł Piotr Bronikowski i Jan Kazimierz Nagay. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Pamięci Sandomierskich Kolumbów”.
Jedna z prelegentek, Adrianna Dukat wyjaśniła, że Jan Kazimierz Nagay był bratem jej prababci. W rozmowie z Radiem Kielce powiedziała, że Nagay’owie byli zwykłą, sandomierską rodziną mieszczańską, w której jednak dużą wagę przywiązywano do tradycji.
– Dzięki temu przekazano mi takie wartości jak tolerancja i szacunek dla każdego oraz to, że trzeba uczyć się historii, aby to, co było w niej najgorsze nigdy się nie powtórzyło – dodała.
O rodzinie Oppeln-Bronikowskich, którzy mieli swoje majątki w Jachimowicach i w Byszowie – gospodarzach, społecznikach i patriotach – opowiedział podczas spotkania Rafał Staszewski, dziennikarz, regionalista i społecznik.
Pomysłodawcą i organizatorem spotkań pn. „Pamięci Sandomierskich Kolumbów” jest Robert Piwko z Delegatury IPN w Kielcach. Podkreślił, że inspiracją do tego, aby dziś przypomnieć akurat te dwie postaci, była ich wspólna mogiła znajdująca się na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu. Po ekshumacji, rodziny postarały się o przeniesienie i pochówek szczątków żołnierzy właśnie do tej nekropolii. Robert Piwko dodał, że pamiętając o ludziach, którzy angażowali się w dzieło wyzwoleńcze, sami stajemy się kontynuatorami postaw wzmacniających naszą tożsamość narodową.
Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec dziękował pomysłodawcy cyklu spotkań za to, że konsekwentnie dba o pamięć o ludziach, którzy w przeszłości zasłużyli się dla miasta i poprzez swoją postawę i zaangażowanie przyczynili się do tego, że dzisiaj możemy żyć w wolnej ojczyźnie.
W spotkaniu uczestniczył także senator PiS Jarosław Rusiecki, który powiedział, że dzięki temu cyklowi przypominane zostaje ciche bohaterstwo młodych ludzi z Ziemi Sandomierskiej, którzy podjęli walkę z okupantem niemieckim.
– Historia Pawła Bronikowskiego i Jana Nagaya, którzy razem spoczywają w żołnierskiej mogile najlepiej o tym świadczy. Ich poświęcenie jest dziś dla nas umocnieniem – mówił senator.
Spotkanie z cyklu „Pamięci Sandomierskich Kolumbów” zorganizowano po raz szósty.
Bitwa pod Pielaszowem z Niemcami rozegrała się 30 lipca 1944 r. Zginęło w niej ok 70 bohaterów, nazwanych „Kwiatem Młodzieży Sandomierskiej”.