W Chocimowie, na terenie gminy Kunów, uroczyście zainaugurowano działalność Uniwersytetu Ludowego. Mieszkańcy okolicznych wsi mogą skorzystać z warsztatów kulinarnych, sportowych czy rękodzielniczych, a nawet ekologicznych. Z kolei twórcy dowiedzą się, w jaki sposób sprzedać lokalne wyroby artystyczne lub kulinarne.
Utworzenie Uniwersytetu Ludowego było możliwe dzięki pozyskaniu niemal milionowej dotacji przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów oraz dofinansowaniu z Narodowego Instytutu Wolności. W miejscowym, XIX-wiecznym dworku po rodzinie Ośniałowskich, wyremontowano cztery pomieszczenia na potrzeby zajęć.
Jak mówi Barbara Domagała, prezes stowarzyszenia, to niejako reaktywacja tego typu działalności we wsi. Całkiem niedawno, w czasie remontu, okazało się, że tuż po wojnie w szkole działał Uniwersytet Ludowy. Dokumenty poświadczające ten fakt znalazł były dyrektor szkoły w Chocimowie w pamiątkach swojego ojca.
Barbara Domagała mówi, że spełniło się częściowo marzenie o restauracji dworku, ale burmistrz Kunowa Lech Łodej zapowiada już dalsze prace. Gmina posiada pozwolenie na budowę, które zakłada gruntowną modernizację obiektu. Samorząd chce na ten cel pozyskać dofinansowanie i gotowy jest też dołożyć do remontu z własnego budżetu. Zmianie miałoby też ulec otoczenie dworku.
Poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik północnego okręgu Prawa i Sprawiedliwości w województwie świętokrzyskim przypomina, że mieszkańcy Chocimowa od wielu lat starali się o to, aby uruchomić uniwersytet. Ma nadzieję, że jego powstanie zmobilizuje teraz większą grupę mieszkańców do działania.
Z kolei senator Jarosław Rusiecki uważa, że uniwersytet wzmocni tradycję i kulturę ludową. Zadbany zostanie także zabytkowy dworek Ośniałowskich, który posiada bogatą historię, a teraz zyskuje drugie życie. Parlamentarzysta uważa, że to miejsce powinno skupiać mieszkańców, którzy są aktywni i chcą się rozwijać.
W ramach uniwersytetu wkrótce rozpocznie się wakacyjna szkoła liderów.
Podczas uroczystości pecjalne podziękowania otrzymał poseł Andrzej Kryj, który wspierał inicjatywę uruchomienia Uniwersytetu Ludowego.