W Busku-Zdroju uroczystości 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się na muszli koncertowej w Parku Zdrojowym.
W godzinę „W” grupa rekonstrukcyjna działająca przy Stowarzyszeniu Ad Arma Polonia uruchomiła ręczną syrenę i odpaliła biało-czerwone race. W ten sposób uczczono pamięć żołnierzy polskiego podziemia i cywilnych mieszkańców Warszawy, którzy byli uczestnikami tamtych wydarzeń.
– 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 w Warszawie wybuchło powstanie – przypomniał Andrzej Materek z buskiego Stowarzyszenia Pro Memoria.
Podkreślił, że w wyniku walk zginęło 16 tys. powstańców. Straty niemieckie również były na podobnym poziomie.
– Wydaje się, że bilans strat był zachowany, ale nie należy zapominać, że zginęło 180 tys. warszawiaków, ludności cywilnej. Musimy oddać hołd nie tylko walczącym, ale również ludności cywilnej – dodał.
Podczas uroczystości przebywająca w mieście na kuracji autorka tomiku wierszy o papieżu Janie Pawle II – Daniela Ziętala, przedstawiła fragment swojej twórczości. Jak mówi, przed kilkoma dniami, na okoliczność 78. Rocznicy powstania napisała dwa wiersze. Jeden z nich zatytułowany „1944”, drugi „Warszawo ma”.
– To ważne, aby każdy Polak od najmłodszych lat znał naszą trudną historię. Powinniśmy o tym pamiętać – dodała.
W stroju powstańczym wystąpił m.in. Adrian Lasak, wiceprezes Stowarzyszenia Ad Arma Polonia.
– Mam na sobie niemieckie spodnie tzw. zdobyczne, powstańczej produkcji pistolet maszynowy Sten. Na lewym ramieniu zaś biało-czerwona opaska. Nakryciem głowy jest tzw. furażerka, na której jest orzełek, oznaczenie stopnia wojskowego w tym przypadku podporucznika i barwy narodowe – dodał.
O godz. 18.00 w Kinie Zdrój rozpoczął się seans filmu „Zakazane piosenki”, a o godz. 21.00 przed BSCK w ramach kina plenerowego zostanie wyświetlony film „Powstanie Warszawskie”.
Na placu przed domem kultury przygotowano również wystawę czasową IPN: „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”. Dostępna będzie do 16 sierpnia.
Głównym organizatorem dwudniowych uroczystości zarówno niedzielnej inscenizacji historycznej jak i uroczystości przy muszli koncertowej było Buskie Samorządowe Centrum Kultury.