Około 4 tys. osób, które po wybuchu wojny przyjechały z Ukrainy do regionu świętokrzyskiego podjęło pracę, dzięki pomocy urzędów pracy – tak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Uchodźcy mają ułatwiony start zawodowy, dzięki specustawie, pozwalającej im korzystać z tych samych praw, co polscy pracownicy.
Są również tacy, którzy przenoszą na polski rynek swoje firmy z Ukrainy, albo zakładają tu nową działalność gospodarczą. Dzięki zmianom w polskim prawie, obywatele Ukrainy mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce, na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Warunkiem jest uzyskanie numeru PESEL.
Liczba obywateli Ukrainy, którzy po 24 lutego zarejestrowali się jako bezrobotni, lub poszukujący pracy przekroczyła tysiąc. Z tej grupy, do sierpnia wyrejestrowało się 747 osób. Najwięcej, bo 293, z powodu podjęcia stażu. Tylko trzy osoby wyrejestrowały się z powodu podjęcia działalności gospodarczej – informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach.
Olena Bazylchuk jest jedną z tych osób. Przyjechała ze swoją córką z miasta Kamieńskie do Kielc 1 marca. W lipcu założyła swoją firmę i już pracuje.
– Chciałam otworzyć własny salon masażu jeszcze na Ukrainie, ale wybuchła wojna. Razem z córką w półtorej godziny spakowałyśmy nasze rzeczy i zostawiłyśmy nasze zwykłe życie na Ukrainie – opowiada Olena. – Kiedy przyjechałam do Polski, zaczęłam szukać pracy. Na początku chodziłam do domów moich klientów. Potem przez dwa i pół miesiąca pracowałam w salonie. Postanowiłam jednak zarejestrować swoją firmę i otworzyć własny salon – opowiada.
Olena Bazylchuk przyznaje, że decyzja o otwarciu firmy była dla niej trudna.
– Najstraszniejsza była nieznajomość prawa i języka. Mój syn chodził ze mną wszędzie. Pomagał mi wszystko zrozumieć i pomagał w tłumaczeniu – mówi.
Olena chce zostać w Polsce i rozwijać swój biznes. W tej chwili, w jej niewielkim salonie pracuje tylko ona i jej syn, ale marzy o tym, aby mieć dużą ekipę i przestronny salon.
Obywatele Ukrainy, które zakładają działalność gospodarczą w Polsce, uzyskują prawo do opieki medycznej i innych świadczeń ZUS, ponieważ tak jak Polacy, mają obowiązek zgłoszenia działalności do ZUS i opłacania składek.