VI Rajd „Onko-Tour, czyli rowerem po zdrowie” wystartował z kieleckiego Rynku. Wydarzeniu towarzyszy piknik profilaktyczny, podczas którego można się zbadać i zaczerpnąć wiedzy na temat zdrowego trybu życia.
Jak podkreśla Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji Pokonaj Raka, w rajdzie biorą udział byli pacjenci onkologiczni, członkowie rodzin oraz urzędnicy związani z ochroną zdrowia, m.in. pracownicy biura Rzecznika Pacjenta. Cel jest jeden, przekonanie społeczeństwa do profilaktyki. – Z Kielc startujemy w kierunku Buska-Zdroju i tam jutro (niedziela, 7 sierpnia) również zostanie zorganizowany piknik zdrowotny. Następnie udajemy się do Krakowa, dalej czekać będą Katowice, Gliwice, Ople i Wrocław. Meta zaplanowana jest na sobotę, 13 sierpnia – informuje prezes.
Do badań i dbania o zdrowie zachęca także Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. – Mamy wspaniałych lekarzy, coraz lepsze leczenie i nowoczesne terapie, ale musimy dać sobie szansę. Żeby dać sobie szansę musimy się badać. Sam miałem epizod onkologiczny. Mam kartę DILO, ale jestem tu w Kielcach i jak widać wszystko odbyło się bez leczenia. Dlaczego? Ponieważ bardzo wcześnie wykryłem czerniaka, a na początkowym etapie wystarczyło go usnąć bez stosowania radioterapii czy chemioterapii – mówi Bartłomiej Chmielowiec.
Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach podkreśla, że świętokrzyskie jest na szarym końcu, jeśli chodzi o udział w badaniach profilaktycznych. – Widzimy w naszych raportach, że niestety jako region i jako kraj, nie możemy się cieszyć wysokim odsetkiem osób, które korzystają z badań profilaktycznych. Dlatego wychodzimy temu naprzeciw, zapraszamy pacjentów nie tylko w dni kiedy są eventy, ale do naszej Sali Obsługi Klienta, gdzie na stałe mamy osoby zajmujące się profilaktyką. Mamy również kiosk profilaktyczny, gdzie wykonujemy szereg badań – wyjaśnia dyrektor.
Dr. Leszek Smorąg, ginekolog, onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach mówi, że frekwencja kobiet w mammografii i cytologii także nie napawa optymizmem. – Zawsze apeluję do mieszkanek Kielc, żeby się poprawiły na tle województwa. Dzisiaj korzystając z tego, że odbywa się „Onko-Tour”, jesteśmy zadowoleni z zaproszenia i możliwości realizowania naszej „Białej Soboty” właśnie tu. Muszę jednak podkreślić, że my dla pacjentek jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku i w jedną sobotę miesiąca, więc w każdej chwili można się umówić na badania. Jednak chęć musi być z obu stron. My jesteśmy gotowi, ale teraz czekamy na kielczanki. Według danych tylko co czwarta uprawniona mieszkanka Kielc wykonała sobie mammografię. Potem są smutki, żale, niepokoje, których można było uniknąć badając się – podkreśla doktor.
Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc dodaje, że jednym z głównych zadań miasta w obszarze profilaktyki zdrowia jest właśnie onkologia. – Jest to choroba cywilizacyjna i coraz więcej osób musi zacząć troszczyć się o swoje zdrowie i profilaktykę, bo tylko regularne badania gwarantują, że rak nie musi być wyrokiem – dodaje Marcin Chłodnicki.
Na kieleckim rynku można m.in. wykonać mammografię, cytologię, zbadać znamiona oraz zajrzeć do modelu jelita grubego, za który odpowiada Iga Rawicka, prezes Fundacji Europa Colon Polska. – Rak jelita jest jedynym nowotworem, któremu naprawdę możemy zapobiec. Wykonując badania przesiewowe jak kolonoskopia, czy test na krew utajoną w kale, możemy wcześniej wykryć ten nowotwór, a w początkowym stadium jest on w stu procentach wyleczalny. Świadczy też o tym koszt, jaki ponosi system ochrony zdrowia. 4 tys. euro kosztuje wyleczenie pierwszego stadium, a 40 tys. euro czwartego. Z tym, że czwarte stadium jest już na tyle niebezpieczne, że możemy mówić wyłącznie o przedłużeniu życia, a nie o wyleczeniu raka – informuje Iga Rawicka.
Piknik profilaktyczny na kieleckim Rynku potrwa do godziny 17.00. W niedzielę, 7 sierpnia, podobne wydarzenie odbędzie się przy Buskim Centrum Kultury w godzinach 10.00-16.00.