Rolnicy z gminy Wilczyce podziękowali dziś (niedziela, 7 sierpnia) za tegoroczne plony. Po dwóch latach spowodowanych epidemią święto plonów powróciło do dawnej formy. Ostatnio miało bowiem charakter symboliczny.
Uroczystości rozpoczęły się od korowodu dożynkowego, w którym przedstawiciele sołectw nieśli dożynkowe wieńce oraz kosze owocowo-warzywne. Po polowej mszy świętej odbyła się część obrzędowa. Gospodarze dożynek: Anna Pruś, sołtyska wsi Pęczyny oraz Tomasz Gara, rolnik z Ocinka przekazali na ręce wójta bochen chleba.
Uczestniczący w spotkaniu senator PiS Jarosław Rusiecki powiedział, że dożynki to czas dziękczynienia, radość z tego, że dzięki zgromadzonym plonom nie zabraknie nam chleba.
– Na pewno czas jest niełatwy, ale myślę, że i tak mamy powody, aby cieszyć się z tegorocznych plonów i dziękować sadownikom oraz rolnikom za ich codzienny trud – dodał senator Rusiecki.
Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego także zwrócił uwagę na wyjątkowość tego święta, które jednoczy rolników we wspólnej modlitwie oraz daje radość z kolejnego sezonu.
W gminie Wilczyce uprawy dzielą się na sadownicze i typowo rolnicze jak np. zboża. Tomasz Gara, gospodarz dożynek posiada 18 hektarowe gospodarstwo ogrodnicze. Nie narzeka na tegoroczne plony. Powiedział, że chociaż czarnej porzeczki było mało, to jednak cena za owoc była satysfakcjonująca. Z kolei za czereśnie sadownicy biorą około 10 zł za kg, co też jest dobrą ceną. Martwi go tylko cena jabłek przemysłowych na skupach, ponieważ jest ona zbyt niska i wynosi teraz 35 gr za kg. Jego zdaniem przy obecnych kosztach produkcji i cenach paliwa jabłka przemysłowe powinny kosztować od 80 groszy do złotówki za kg.
Podczas dożynek zorganizowano konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wzięło w nim udział 14 sołectw. Sołtys miejscowości Przezwody i prezes tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich, Urszula Mazurkiewicz powiedziała, że wieniec dożynkowy przygotują od wielu lat. Początki były bardzo trudne, ponieważ panie uczyły się tej sztuki od podstaw. Do zrobienia wieńca wykorzystują przede wszystkim zboża i kwiaty np. słoneczniki, aby dodały mu uroku.
Dożynki w Wilczycach odwiedził poseł Marek Kwitek, członek sejmowej komisji rolnictwa, który stwierdzi, że święto plonów to czas podsumowań. Nie jest to łatwy czas z powodu wojny na Ukrainie, ale Polska jest bezpieczna żywnościowo. Niestety podrożały ceny żywności, jednak nie ma to związku z wyższymi dochodami rolników, zarabiają pośrednicy. To ma się zmienić przede wszystkim dzięki holdingowi spożywczemu. Ponadto z Polskiego Ładu przeznaczonych zostanie ponad 4,5 mld zł na tzw. małe przetwórstwo, co jest ważne w kontekście skrócenia łańcucha dostaw od producenta na stół.
Dożynkom towarzyszyły stoiska wystawiennicze i gastronomiczne kół gospodyń wiejskich oraz występy artystyczne. Dzieci z Centrum Kultury w Wilczycach zaprezentowały m.in. obrzęd dożynkowy. O godzinie 18.30 zagrał zespół Dwie Korony, a gwiazdą wieczoru o godzinie 20 był zespół Andre. Po koncercie rozpoczeła się zabawa taneczna.