W Chęcinach odbyły się wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji ojczyzny, odprawiona w kościele pw. św. Bartłomieja. Następnie jej uczestnicy przeszli na błonia Zamku Królewskiego, gdzie odbyły się oficjalne obchody święta. Wręczono wyróżnienia i awanse na wyższe stopnie wojskowe, odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, a także liczna reprezentacja kieleckiego garnizonu.
Pułkownik Adam Włoczewski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach podkreślił, że 15 sierpnia, to święto nie tylko żołnierzy, ale także wszystkich Polaków.
– Zależy nam na tym, aby społeczeństwo było dumne z naszych działań. Myślę, że w obecnej sytuacji, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, społeczeństwo zrozumiało, że musi być z armią i ją wspierać. To silna armia jest ostoją naszej suwerenności. To między innymi dzięki tego typu uroczystościom, a także piknikom wojskowym chcemy przybliżać mieszkańcom, w jaki sposób funkcjonuje Wojsko Polskie. To także okazja do tego, aby zobaczyć nowoczesny sprzęt, jakim dysponuje nasza armia – dodał.
Jak mówił pułkownik Jarosław Molisak, szef oddziału zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kielcach, Święto Wojska Polskiego to wyjątkowy moment dla każdego żołnierza.
– Naszą misją jest służba społeczeństwu. Przy okazji tegorocznego święta zachęcamy także wszystkich, aby wstępować do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W związku z tym na terenie całego kraju pod hasłem: „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” odbywają się pikniki, w trakcie których kandydaci mogą zgłaszać się do służby, a także poznać tajniki pracy żołnierzy. W naszym województwie poza dzisiejszym piknikiem w Chęcinach, podobne odbędą się także w Busku Zdroju oraz na zamku Krzyżtopór. Niezwykle pozytywne jest to, że z miesiąca na miesiąc powołań do tego rodzaju służby mamy coraz więcej – wyjaśniał.
W wojewódzkich obchodach Święta Wojska Polskiego wziął udział także poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem – polscy żołnierze są kontynuatorami swych poprzedników, którzy przecierali szlak chwały naszego oręża, za co należy im się niezmierny szacunek.
– Dziś jesteśmy wdzięczni Wojsku Polskiemu za to, że broni naszych granic, że cały czas się zbroi i doskonali. Dzięki niemu możemy czuć się bezpiecznie we współczesnym, niełatwym świecie, mimo, iż za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Polskie Wojsko w tej trudnej sytuacji doskonale zdaje egzamin ze swoich obowiązków – ocenił.
Poseł Krzysztof Lipiec odczytał list, który do uczestników uroczystości skierował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Ponadto w trakcie wręczania odznaczeń państwowych, parlamentarzysta został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
W uroczystościach w Chęcinach wziął udział także Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, który podkreślił, że w tych dniach możemy być dumni ze wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego.
– Powinniśmy także nawiązywać do tych, którzy byli naszymi obrońcami w 1920 roku. Zwłaszcza w sytuacji, jaką obecnie mamy. Podkreślał to także w swym liście do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki – gdy odradza się sowiecki imperializm, musimy być przygotowani, że kiedy będzie potrzeba, zdamy egzamin. Tak samo, jak zdali go ci, którzy bronili Rzeczpospolitej w 1920 roku – dodał.
List premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Jego zdaniem – znaczenie armii w pogłębianiu poczucia bezpieczeństwa narodu jest nie do przecenienia.
– Jednak wojsko bez zaplecza w postaci narodu, który wspiera armię nic nie znaczy. Obecnie za naszą wschodnią granicą toczy się bój o wolność, nie tylko Ukrainy. Tak jak 102 lata temu Polacy toczyli bój o wolności naszą i waszą, zmagając się z sowiecką Rosją, tak teraz mamy do czynienia z odradzaniem się tego samego rosyjskiego imperializmu. Wojsko to chluba naszego narodu, która wyraża się w dewizie Bóg, Honor, Ojczyzna – stwierdził.
W obchodach wzięła udział także Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc. Jak powiedziała, silna, dobrze wyposażona armia jest gwarancją bezpieczeństwa obywateli. – Przez lata znaczenie służby wojskowej starano się zmniejszać, byliśmy przekonani, że pokój na świecie jest trwały, a konflikty zbrojne już nam nie zagrażają. Dziś jednak wiemy, że znaczenie służby wojskowej, dla zapewnienia bezpieczeństwa społeczeństwu jest nieocenione – dodała.
Burmistrz Chęcin Robert Jaworski, w rozmowie z Radiem Kielce stwierdził, że organizacja wojewódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego w tym miejscu to ogromne wyróżnienie dla całej społeczności gminy.
– To dla nas niezwykle ważne, że właśnie w cieniu chęcińskiego zamku mogła odbywać się ta uroczystość. To miejsce z niezwykłą historią, tutaj patrzą na nas wieki. W przeszłości król Władysław Łokietek gromadził rycerstwo, a dziś zgromadzili się współcześni rycerze, którymi są przedstawiciele Wojska Polskiego – ocenił.
Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej zwrócił uwagę, że wydarzenie, jakie będziemy upamiętniać 15 sierpnia, czyli rocznica Bitwy Warszawskiej, zwana także „Cudem nad Wisłą” było na tyle doniosłe, że tego dnia jest obchodzone Święto Wojska Polskiego.
– Przez historyków Bitwa Warszawska jest zaliczana do jednych z najważniejszych potyczek, ona zadecydowała o losach świata. W 1920 roku Polska powstrzymując bolszewicką nawałę, uchroniła Europę przed ideologią komunizmu – podkreślił.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości na błoniach Zamku Królewskiego w Chęcinach, rozpoczął się piknik wojskowy, który potrwa do godziny 18.00.
W ramach tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego w województwie świętokrzyskim, poza piknikiem w Chęcinach odbędą się także imprezy: w Busku-Zdroju w niedzielę oraz w Ujeździe na zamku Krzyżtopór w poniedziałek. Obydwa pikniki rozpoczną się o godzinie 14.00.