W Wiśniowej koło Staszowa odbędą się dzisiaj (niedziela, 14 sierpnia) uroczystości z okazji otwarcia odrestaurowanego pałacu. Rozpoczną się w południe mszą świętą w kościele w Wiśniowej Poduchownej, następnie po części oficjalnej będzie piknik historyczny pn. „Polaków drogi do Niepodległej”.
Jak informuje burmistrz Staszowa Leszek Kopeć, będą pokazy broni i wyposażenia wojskowego od XVIII do XIX wieku, pokazy kawaleryjskie, gra terenowa z nagrodami oraz odsłonięcie wystawy dotyczącej bohaterów walk o niepodległość związanych z powiatem staszowskim. Ponadto można będzie podziwiać motocykle sprzed II wojny światowej, a koła gospodyń wiejskich częstować będą smakołykami. Będą także atrakcje dla dzieci: gry i konkursy oraz zabawa z DJ-em. Ponadto w pałacu oprócz odrestaurowanych wnętrz na piętrze i klatki schodowej oraz nowego wyposażenia, można będzie oglądać kilka wystaw. Jedna z nich to malarstwo Elżbiety Jabłońskiej, Jadwigi Kotlarz i Tadeusza Blicharza. Jest również wystawa miniaturowych strojów dawnych epok autorstwa staszowianki Wioletty Bary oraz wystawa szkła artystycznego i użytkowego, ręcznie formowanego z Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka.
Imprezę zakończy o godz. 17.30 koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu sopranistki Sylwii Ziółkowskiej.
Pałac w Wiśniowej jest związany z rodziną Kołłątajów. Wewnątrz znajduje się Izba Pamięci poświęcona twórcy Konstytucji 3 Maja Hugonowi Kołłątajowi. Zgromadzono w niej pamiątki historyczne z nim związane. Wyremontowany pałac będzie teraz pełnić rolę Centrum Myśli Konstytucyjnej. Odbywać się w nim będą spotkania, konferencje, a także koncerty, wystawy i inne wydarzenia. Oprócz tego obiekt będzie służył dzieciom, młodzieży i dorosłym na rozwijanie pasji i talentów. W pałacu organizowane będą m.in. zajęcia wokalno-teatralne, warsztaty fotograficzne, zajęcia literackie oraz kulinarne z dawnej kuchni.
Renowacja pałacu kosztowała 2,4 mln zł. Była realizowana etapami. Pieniądze na ten cel pochodziły z urzędu marszałkowskiego w Kielcach w ramach RPO i PROW, było także dofinansowanie z ministerstwa kultury. 1,4 mln zł dołożyła do tej inwestycji gmina z własnego budżetu. Udało się odrestaurować piętro pałacu, wymieniono dach, oka i drzwi, odnowiono i wyposażono wnętrza. Teraz do wyremontowania został parter, w planach jest także rewitalizacja parku otaczającego pałac.