Odrestaurowany pałac w Wiśniowej koło Staszowa będzie znów służył miejscowej społeczności i turystom, którzy będą chcieli poszerzyć wiedzę o Konstytucji 3 Maja. Obiekt związany jest z rodzina Kołłątajów i samym współtwórcą Ustawy Rządowej, Hugonem Kołłątajem.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, że warto przywracać do świetności miejsca, w których wykuwała się nasza przyszłość, a ten pałac związany jest z niebagatelną postacią. – Dobrze że obiekt wraca do życia, będzie służył społeczeństwu- dodał marszałek.
Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego uważa, że musimy pamiętać o takich postaciach, jak Hugo Kołłątaj. Wewnątrz pałacu znajduje się poświęcona mu izba, z pamiątkami, obrazami i dokumentami związanymi z Konstytucją 3 Maja. To miejsce także przeszło renowację.
Otwarciu pałacu towarzyszy piknik historyczny. Są pokazy broni i wyposażenia wojskowego od XVIII do XIX wieku, prezentacje kawaleryjskie, gra terenowa z nagrodami. Otwarta została też wystawa, poświęcona bohaterom walk o niepodległość, związanym z powiatem staszowskim.
Paweł Krakowiak, jeden z głównych organizatorów pikniku historycznego powiedział, że rekonstrukcje historyczne, to żywa historia, a więc element spójności pomiędzy historią, którą poznajemy w szkole i podczas takich pokazów. Józef Żak, regionalista ze Staszowa z okazji otwarcia pałacu podarował na ekspozycję herb Kołłątajów, czyli srebrną kotwicę na czerwonym polu, w oprawie z drewna lipowego.
Wyremontowany pałac będzie teraz pełnić rolę Centrum Myśli Konstytucyjnej. Będą tam odbywać się spotkania, konferencje, a także koncerty i wystawy. Oprócz tego, obiekt będzie służył dzieciom i młodzieży. Jak informuje burmistrz Staszowa, Leszek Kopeć, w pałacu organizowane będą m.in. zajęcia wokalne, teatralne, warsztaty fotograficzne, a także zajęcia literackie oraz kulinarne.
Już można tam oglądać kilka wystaw. Jedna z nich to malarstwo Elżbiety Jabłońskiej, Jadwigi Kotlarz i Tadeusza Blicharza. Jest również ekspozycja miniaturowych strojów dawnych epok, autorstwa staszowianki Wioletty Bary oraz wystawa szkła artystycznego i użytkowego, formowanego ręcznie, z Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka. Te ekspozycje czynne będą do 22 sierpnia .
Renowacja pałacu kosztowała 2,4 mln zł. Była realizowana etapami. Pieniądze na ten cel pochodziły z unijnych dotacji i dofinansowania z Ministerstwa Kultury. 1,4 mln zł dołożyła do tej inwestycji gmina z własnego budżetu. Udało się odrestaurować piętro pałacu, wymieniono dach, który był nieszczelny, okna i drzwi, odnowiono i wyposażono wnętrza. Teraz do wyremontowania został parter, w planach jest także rewitalizacja parku otaczającego pałac.