Uroczysta Msza Święta dziękczynna za plony, poświęcenie chleba i ośpiewanie wieńców – tak w gminie Piekoszów obchodzone jest coroczne „święto plonów”. Gwiazdą wieczoru będzie zespół „Piękni i Młodzi”.
Tegoroczne dożynki rozpoczęły się w poniedziałek (15 sierpnia) mszą świętą o godzinie 14 na placu za Szkołą Podstawową w Jaworzni. Tuż po niej obrzęd dożynkowy wykonał Zespołu Pieśni i Tańca Piekoszowianie.
Jak mówi Zbigniew Piątek, wójt gminy Piekoszów, dożynki zostały zapoczątkowane w XVI wieku i tradycja ta przechodzi z pokolenia na pokolenie.
– My jesteśmy godnymi spadkobiercami i dlatego staramy się, by zawsze to święto obchodzić uroczyście. Rolnikom dziękujemy za trud, za ich pracę i za to, że dokładają wszelkich starań, by polska ziemia rodziła plony. Dziękujemy także za to, że zabezpieczają żywność dla polskich rodzin, co nie jest proste. Oni pracują niekiedy 24 godziny na dobę, bez względu na to czy jest słońce, czy pada deszcz, więc tym bardziej jesteśmy im wdzięczni- zaznacza wójt.
Pan Józef i Pani Halina z Rykoszyna podkreślają, że tegoroczne plony były udane.
– U mnie plony w tym roku bardzo ładne. Żyto sypało lepiej niż w ubiegłym roku – przyznaje pan Józef.
– W tym roku bogato młóciliśmy i jesteśmy zadowoleni. Ostatnio tak udane plony to mieliśmy może ze trzy lata temu – dodaje pani Halina.
Wśród atrakcji dożynek między innymi występy Zespołu Pieśni i Tańca „Wierna Rzeka” czy Kapeli z Rykoszyna. W programie także turniej sołtysów oraz konkursy: ogród moich marzeń, konkurs kulinarny oraz konkurs na najpiękniejszy wieniec i najpiękniejsze stoisko.
Za plony wspólnie z rolnikami dziękował także wiceminister spraw zagranicznych, Piotr Wawrzyk:
– Dziękujemy za trud rolników, którzy przez cały rok dbają o to, by na polskich stołach nie zabrakło dobrej żywności, bo polska żywność jest najlepsza w Europie i na świecie. Dziś chcemy też wyrazić wdzięczność za rolników, którzy przetrwali te dwa lata pandemii i którzy włączają się w pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów. To pierwsze dożynki bez obostrzeń pandemicznych, dlatego trzeba się cieszyć, że jest tak dużo ludzi i wieńców, które są symbolem udanych zbiorów – dodał Piotr Wawrzyk.
Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik jest wdzięczna za to, że zawód „rolnik” cały czas istnieje i jest szanowany.
– Gdyby nie rolnicy to nie mielibyśmy czego jeść, więc dziękujemy im za ciężką pracę. Dziękujemy też Panu Bogu za wszelkie łaski i za to, że te ziarna mogą rosnąć na ziemi świętokrzyskiej – zaznacza Renata Janik.
Za Boże Łaski dziękował także starosta kielecki, Mirosław Gębski.
– Dziękujemy rolnikom, ale i Panu Bogu. Dziękujemy za zebrane plony, czy były one mniejsze czy większe. Dożynki są staropolskim zwyczajem, który należy kultywować – powiedział starosta.
Gwiazdą wieczoru będzie zespół „Piękni i Młodzi”, który wystąpi o godzinie 20.30, a całość imprezy zakończy się po północy.