W Sandomierzu zorganizowano w poniedziałek (15 sierpnia) miejskie dożynki.
Burmistrz Marcin Marzec przypomniał, że przez wiele wieków mieszkańcy Powiśla i sąsiednich terenów znajdujących się teraz w granicach Sandomierza, przyczyniali się do rozwoju miasta. To oni dostarczali wysokiej jakości płody rolne. Sandomierz kojarzony głównie z zabytkami, historią i królewskością ma jeszcze jedno swoje cenne oblicze – rolnictwo. Dobrze, że mieszkańcom zależy na kultywowaniu tych tradycji i to z ich inicjatywy kilka lat temu zostały reaktywowane miejskie dożynki – dodał burmistrz .
Poseł PiS Marek Kwitek powiedział, że święto plonów w mieście świadczy o tym, że przywiązanie do tradycji w Sandomierzu jest bardzo duże, co dobrze świadczy o mieszkańcach. Sandomierz zawsze miał charakter rolniczy, przed wiekami była tu uprawiana pszenica sandomierka, a teraz króluje sadownictwo. W mieście jest około tysiąca gospodarstw.
Jednym z głównych organizatorów święta plonów jest Stowarzyszenie „Razem dla Nadbrzezia”. Jego przedstawiciele Celina i Wojciech Chmielowie mówili reporterce Radia Kielce, że warto kontynuować dawne tradycje, bo to nasze korzenie. Państwo Chmielowie prowadzą u siebie w domu izbę regionalną, odtwarzają dawne tradycje żniwne. W prawobrzeżnej części Sandomierza do dziś zachowała się tradycja wicia wieńców. Dziś na scenie zaprezentowane zostały dwa. Jeden wykonało stowarzyszenie wraz ze wspólnotą gruntową, a drugi osiedle Zarzekowice .
Dożynkom towarzyszą stoiska gastronomiczne, dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci i inne atrakcje. O godzinie 20 rozpoczęła się zabawa z zespołem HIT, która potrwa do północy.