Rocznica urodzin księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, w tym roku będzie miała wyjątkową oprawę. Z tej okazji w najbliższa niedzielę (21 sierpnia) na Świętym Krzyżu odbędzie się widowisko pod nazwą „Opowieść jako żywa”. Celem spotkania jest przybliżenie mieszkańcom regionu i turystom działań księcia.
Jak informuje Mirosław Gębski, starosta kielecki podczas widowiska szczególny nacisk zostanie położony na jego związki ze Świętym Krzyżem, na którym jest pochowany.
– Spotkanie rozpocznie się od mszy świętej, którą zaplanowano o godz. 11.30. Półtorej godziny później będzie można podziwiać widowisko historyczne, przedstawione przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Zależy nam na tym, aby przypomnieć, że Jeremi Wiśniowiecki był znakomitą postacią, która broniła chrześcijaństwa i granic naszych ziem – mówi.
Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej zapowiada, że podczas widowiska zostaną zaprezentowane militaria, a także kultura XVII wieku.
– Największą atrakcją bez wątpienia będą militaria i nasza husaria. Na Świętym Krzyżu zaprezentuje się 10 koni. To jednak nie koniec atrakcji, które przygotowaliśmy. Zaplanowaliśmy także m.in. tańce z epoki i pokazy techniki władania bronią – mówi.
Wicestarosta kielecki Tomasz Pleban zwraca uwagę także na wykład profesora Krzysztofa Brachy „Święty Krzyż skarbnica historii”, który zostanie wygłoszony w trakcie spotkania.
– Zostaną przedstawione w nim walory tego miejsca oraz jego powiązania z postaciami historycznymi – dodaje.
Na pokazy zaprasza ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu.
– Bardzo cieszymy się z kolejnej imprezy plenerowej, która odbędzie się na terenie klasztoru. Zaczynamy zapominać o pandemii, przez co mamy coraz więcej turystów i pielgrzymów, którzy do nas przybywają – mówi.
Wójt Bielin Sławomir Kopacz i burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior podkreślają, że to dobra promocja regionu.
– Kolejna impreza historyczna na Świętym Krzyżu jest okazją do tego, aby przypomnieć mieszkańcom regionu i turystom o tym wyjątkowym klasztorze, który od wielu lat przechodzi rewitalizację. To wyjątkowe miejsce na mapie województwa – mówi Sławomir Kopacz.
– W ubiegłym roku, to wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieje, że teraz będzie jeszcze większe – dodaje Andrzej Gąsior.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.