Prezentacje sprzętu do pasiek, miodów i probiotyków dla pszczół, a także konferencja naukowa i spotkania hodowców – to tylko nieliczne punkty XV Świętokrzyskiego Święta Pszczoły, które rozpoczęło się w piątek (19 sierpnia), w Bałtowie. Wydarzenie trwać będzie do niedzieli, skierowane jest do pszczelarzy, ale także miłośników miodu i turystów.
Jednym ze współorganizatorów święta jest Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”. Prezes Jarosław Kuba podkreśla, że na niedzielę zaplanowano rozstrzygnięcie konkursów poświęconych pszczołom i bioróżnorodności, a w sobotę i niedzielę – warsztaty dla dzieci i dorosłych. Część z nich poświęcona będzie pszczelarstwu, np. wykonywaniu barci, ale też figur z wosku pszczelego, a nawet ciasteczek miodowych, tzw. całusków. Ze wszystkich warsztatów będzie można skorzystać bezpłatnie.
W otwarciu XV Świętokrzyskiego Święta Pszczoły uczestniczył poseł Andrzej Kryj, który przyznaje, że cała jego rodzina lubi miód i co roku zaopatruje się w różne jego rodzaje. Ma też swoich zaufanych lokalnych pszczelarzy, od których kupuje miody: gryczany, lipowy i spadziowy. Jak podkreśla poseł, warto promować województwo poprzez takie imprezy, które przynoszą wymierne korzyści miejscowym hodowcom pszczół.
Wójt Bałtowa Hubert Żądło mówi, że nie ma lepszej miejscowości, w której takie święto mogłoby się odbywać. Zachęca do uczestniczenia w konferencji naukowej i targach, podczas których można zakupić różne rodzaje miodu, pyłki pszczele, sprzęty pszczelarskie, a nawet ule. Wójt podkreśla, że pszczoły, to bardzo pożyteczne owady, które należy chronić.
Jedną z ciekawostek targów, które trwać będą do niedzieli, jest barć rzeźbiona w drewnie lipowym, przykryta słomą. Takie domki dla pszczół wykonuje Władysław Gałka, który także rzeźbi w kamieniu. Ponadto, na co dzień zajmuje się swoją pasieką, w której jest 37 uli. Chwali, że ten rok jest udany. Wymienia, że udał się miód lipowy, wielokwiatowy oraz akacjowy, a teraz przyszedł czas na nawłoć, której w jego miejscowości jest bardzo dużo.
W sobotę od godziny 10.00 w zajeździe Przystocze rozpocznie się konferencja naukowa poświęcona różnym problemom, m.in. warrozy, ciała tłuszczowego, jakości wosku pszczelego oraz ochrony pszczół przed patogenami.
Z kolei w niedzielę o 10.00 zostanie odprawiona msza święta w kościele parafialnym w Bałtowie w intencji pszczelarzy. Po eucharystii na bałtowskiej Okręglicy odbędzie się wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych hodowców pszczół.