Rolnicy gminy Rytwiany dziękowali za tegoroczne plony. Dożynki rozpoczęła msza w kościele parafialnym. Po jej zakończeniu korowód przeszedł do parku przy ruinach zamku.
Bogusława Lasek i Wiesława Reczko ze Stowarzyszenia Strzegomskiego powiedziały naszej reporterce, że prace na dożynkowym wieńcem trwały około tygodnia. Wykorzystano w nim wszystkie rodzaje zbóż i kwiaty. Wójty gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz powiedział, że z roku na rok widać większe zaangażowanie w kultywowanie tradycji ludowych na tym terenie. Przejawia się to zarówno w liczbie dożynkowych wieńców, jak i w organizowaniu stoisk kół gospodyń wiejskich oraz innych stowarzyszeń. Wójt powiedział, że ten sezon był łaskawy dla miejscowych rolników.
– Nie było długotrwałych przymrozków pod konie kwietnia, ani w maju, nie było gradobicia. Susza też nie wpłynęła na zbiory – zaznaczył.
Starostami dożynek byli Dominika Kuca-Mas z Pacanówki prowadząca wraz z mężem 5-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w uprawie kwiatów balkonowych i rabatowych oraz warzyw. Z kolei starosta Sebastian Bryk z Rytwian posiada 3-hektarowe gospodarstwo, na którym uprawia m.in. borówkę amerykańską i czarną porzeczkę. Jest zadowolony z tego lata, ponieważ czarne porzeczki obrodziły i miały dobrą cenę.
Poseł Marek Kwitek, członek sejmowej komisji rolnictwa podkreślił, że ziemia staszowska jest urodzajna, a tutejszym mieszkańcom zależy na tym, aby rodziła dobre plony i dzisiaj są tego efekty. Dodał, że w kontekście wojny na Ukrainie widać jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe, dlatego tym bardziej należą się słowa szacunku dla naszych rolników i sadowników.
– Rząd Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że nie ma silnej Polski bez silnej polskiej wsi. Dlatego kierowane są pieniądze do samorządów, które wykorzystują te środki na inwestycje potrzebne lokalnej społeczności i to jest bardzo ważne – powiedział poseł Marek Kwitek.
Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka przemawiając w Rytwianach podziękowała za ciężką pracę w polu i przekazała rolnikom najwyższe wyrazy uznania.
– Wiemy jak trudna jest to praca i zależna od wielu czynników, także od pogody. Oby za tę pracę spotykała was należyta, wysoka płaca – zaznaczyła parlamentarzystka.
Wspomniała też o rozwoju gminy Rytwiany, który dokonuje się dzięki środkom rządowym. Ponadto poinformowała, że dzięki jej staraniom Klub Sporty Baszta Rytwiany otrzyma niebawem prawie 500 tys. zł na inwestycje i bieżąca działalność.
Poseł Michał Cieślak podziękował rolnikom za dar chleba, codzienny trud ciężkiej, mozolnej pracy i bezpieczeństwo żywnościowe.
Obrzęd dożynkowy zaprezentował na scenie zespół „Sichowianie”. Gwiazdą wieczoru był zespół Góralska Hora.