Spacer edukacyjny pod hasłem „Kielce w latach II wojny światowej – szlakiem zagłady kieleckich Żydów” odbędzie się w czwartek, 25 sierpnia o godz. 17. Po miejscach związanych z życiem i zagładą społeczności żydowskiej Kielc oprowadzi dr Marek Maciągowski z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
Zapowiada, że zbiórka uczestników odbędzie się na roku ulicy Słowackiego i placu Wolności, w miejscu nieprzypadkowym.
– Nieopodal kamienicy Zagajskich, która jest w ruinie. Będziemy tam mówić o rodzinie, która w życiu Kielc odegrała znaczącą rolę, a której kilku przedstawicieli zginęło w getcie kieleckim zastrzelonych przez Niemców. Kilku natomiast udało się przeżyć wojnę, i zadbali o to, by pamięć o Żydach religijnych, również kieleckich nie zaginęła – wyjaśnia.
Następnie uczestnicy przejdą ulicami Hipoteczną, Wesołą, do ulicy Bodzentyńskiej, czyli przez tereny tak zwanego małego getta, miejsce pierwszego osadnictwa Żydów. Później przez Rynek, ulicę Warszawską dotrą do synagogi i do pomnika Menory, a następnie powędrują ulicami Okrzei i Stolarskiej w okolice dworca autobusowego, w okolice ramp, z których z dworca kolejowego, wyjeżdżały transporty Żydów do Treblinki.
Dr Marek Maciągowski dodaje, że te miejsca związane są z historią z czasów II wojny światowej. – W każdym z tych miejsc rozegrały się wydarzenia, o których będziemy mówić: o niemieckich akcjach, morderstwach, o próbach obrony, ale także o ludziach, którym udało się przetrwać getto, a potem obóz pracy przy ulicach Stolarskiej i Jasnej. Będzie to opowieść o tym, jak i dlaczego doszło do zagłady, jak przebiegała akacja wysiedlenia i mordowania kieleckich Żydów – zapowiada.
Organizatorami wydarzenia są: Fundacja im. Stefana Artwińskiego i Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Udział w spacerze jest bezpłatny.