Ukraińcy i Polacy razem obchodzili Dzień Niepodległości Ukrainy. W tym roku, 24 sierpnia, przypada 31. rocznica ogłoszenia niepodległości tego kraju.
W Kielcach świętowanie zaczęło się w Pałacyku Zielińskiego, gdzie od godziny 10 do 12 odbywały się warsztaty z haftowania. Pani Mariiana, która razem z dwuletnią córką uciekła od wojny z miasta Łuck, dziś prowadziła warsztaty z haftowania koralikami.
– Chciałam zrobić coś, by pomóc Ukraińcom. Chciałam wspierać ludzi, którzy są tak daleko od domu, jak ja. To małe drobiazgi, które mają zająć ręce i zająć czas. Haftowanie pomaga się uspokoić i odwrócić uwagę od tego, co się dzieje w Ukrainie – podkreślała.
Olena Danilova, prezes zarządu Fundacji „Podilska Gromada” uważa, że to święto jest obecnie bardzo ważne dla Ukraińców.
– Odkąd się urodziłam, to po raz pierwszy nie byłam na uroczystości w Winnicy na Ukrainie. Trudno zrozumieć, że nie możemy teraz w pełni świętować i upamiętniać Dnia Niepodległości, ale te chwile bycia tu razem są dla nas bardzo cenne – dodała.
Podczas koncertu o godzinie 16 Fundacja „Podilska Gromada” wspólnie z wolontariuszami i gośćmi z Winnicy zaśpiewali ukraińskie, bardzo znane piosenki, takie jak „Kalina”, „Hej Sokoly” i „Dobryj ranok, Ukraina”
Jeden z organizatorów wydarzenia Krzysztof Kalita, prezes Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód informuje, że frekwencja podczas wspólnego świętowania była wysoka.
– Bardzo się cieszymy, że mimo zmiennej pogody przybyło do nas ponad sto osób, wśród nich ponad 40 osób z miasta partnerskiego Kielc, miasta Winnicy. To są nasi koledzy, to są nasi przyjaciele, to są partnerskie organizacje pozarządowe – podkreślał.
Po występie gości z Ukrainy, wszyscy chętni mogli wziąć udział w aukcji charytatywnej. Pieniądze zebrane podczas licytacji będą przekazane Fundacji „Podilska Gromada” z Winnicy.
O godzinie 18.30 rozpoczął się manifest na kieleckim rynku. Jedna z organizatorek, Yulia Shvydka mówi, że mimo deszczu, przyszło około 15 osób.
– Niezależnie od pogody nasi żołnierze bronią Ukrainy w deszczu i burzy. A my, Ukraińcy za granicą, też mamy swój cel: przypomnieć światu, że wojna wciąż trwa. Dlatego właśnie jesteśmy tu dzisiaj – zaznaczyła.
Organizatorami wydarzenia były: Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Miasto Kielce, Fundacja „Pasiak Świętokrzyski”, Fundacja „Podilska Gromada” z Winnicy oraz Dom Środowisk Twórczych w Kielcach.