Młodzi małżonkowie, którzy próbują ułożyć swoje życie i dwie mamy, które nie potrafią dać im wolności. To może być gwarantowany przepis na komedię. Teatr TeTaTeT pracuje nad nowym przedstawieniem, zatytułowanym „Teściowe wiecznie żywe”. To będzie polska prapremiera sztuki czeskiego aktora, reżysera i dramaturga Jakuba Zindulki w przekładzie Jana Węglowskiego.
Mirosław Bieliński, reżyser spektaklu wyjaśnia, że tekst otrzymali od tłumacza. Już sam tytuł przypadł im do gustu.
– W dosłownym tłumaczeniu z języka czeskiego ten tytuł brzmi: „Teściowe do zabicia”, natomiast tłumacz zmienił go na bardziej teatralny „Teściowe wiecznie żywe”. Znakomity tekst o pięknym przesłaniu, a do tego bardzo zabawny – wyjaśnia.
Podwójna obsada
Na scenie pojawia się czworo bohaterów: dwie teściowe, które grają Teresa Bielińska i Ewa Pająk oraz małżeństwo. Tu obsada jest podwójna. Jako Jindra Sedláková wystąpi Magda Szczepanek, którą już widzowie TeTaTeT znają z muzycznego spektaklu „Keks, albo seks, czyli kochajmy się” oraz Ewelina Gnysińska, natomiast w rolę Karela Krála wcielą się Łukasz Oleś oraz Karol Czajkowski.
Ciekawostką jest, że cała czwórka młodych aktorów pochodzi z Kielc, a troje z nich kończyło to samo kieleckie III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida, choć spotkali się dopiero podczas prób „Teściowych…”.
Grająca młodą żonę Magda Szczepanek przyznaje, że lubi swoją bohaterkę.
– Jindra jest bardzo fajną postacią, złożoną. Jest w niej wiele kolorów do zagrania – wyjaśnia. Dodaje, że na początku pracy z tekstem było dużo zabawy. – Na próbach czytanych, bo one były pierwsze, śmialiśmy się cały czas. Teraz ten tekst jest coraz bardziej osłuchany, wiec już nas tak każdy żart nie śmieszy, ale jest to bardzo, bardzo zabawna sztuka – tłumaczy.
Magda będzie grała na zmianę z Eweliną Gnysińską, która chwali pracę w dublurze.
– Jest o tyle ciekawsza, że jestem w stanie zobaczyć z perspektywy widza, jak dana scena wygląda i na pewno w jakimś sensie się zainspirować. Ale wydaje mi się, że to będą dwie, zupełnie inaczej grane postaci, więc zapraszam do zobaczenia obu – zachęca.
O wzajemnych relacjach
Podobnego zdania są odtwórcy ról męskich. Łukasz Oleś i Karol Czajkowski tłumaczą, że każdy z nich ma inną energię, więc ich bohater będzie się różnił.
– Każdy aktor, nawet jak gramy tę samą rolę, to chcę ją pokazać inaczej. Ale patrząc na Karola podpatruję różne rzeczy, inspiruję się, podkradam niektóre elementy, które on wymyśli, ale oczywiście mam na to zgodę – żartuje Łukasz Oleś.
A co mówią o swoim bohaterze?
– Jest o młody człowiek, trochę niepozbierany życiowo, ale w czasie tego spektaklu dojrzewa. Jest w nim coś z dziecka, które uciekło spod skrzydeł mamy do mieszkania, gdzie w żoną chce sobie uwić gniazdko, ale teściowe lubią ich odwiedzać – tłumaczą.
Teresa Bielińska, która gra jedną z teściowych zauważa, że spektakl może wiele powiedzieć o teściowych i o relacjach między mamami a dorosłymi dziećmi.
Premiera na początek jubileuszu
Premiera spektaklu „Teściowe wiecznie żywe” otworzy nowy sezon 2022/2023 w Teatrze TeTaTeT. Jak mówi Teresa Bielińska dyrektor naczelna i artystyczna Stowarzyszenia Teatr TeTaTeT, zostało ono zarejestrowane w listopadzie 2017 roku, a już 26 maja 2018 roku teatr zainaugurował swoją działalność premierą sztuki Paul’a Elliott’a pt.: „Umrzeć ze śmiechu”. Do tej pory ma w swoim repertuarze już siedem tytułów.
– Myślę, że ten czas był dla nas bardzo pracowity, dużo się nauczyliśmy, na przykład co trzeba zrobić, żeby doszło do premiery, by każda przynosiła nam radość i satysfakcję – podkreśla.
Przedpremierowy pokaz „Teściowych…” odbędzie się na małej scenie KCK przy placu Moniuszki 2B w Kielcach, 24 września, o godzinie 16.00. Prapremierę zaplanowano na 25 września, na godz. 16.00. Można już kupić bilety. Szczegóły na internetowej stronie Teatru TeTaTeT.