Pianiści: Piotr Sałajczyk i Eryk Parchański wystąpili w piątkowy wieczór (26 sierpnia) podczas ostatniego koncertu z cyklu „Chopinowskie inspiracje”. Jak zawsze, nie zawiodła publiczność. Tym razem dopisała także pogoda.
Występ rozpoczął recital Piotra Sałajczyka – wykładowcy Akademii Muzycznej w Katowicach, solisty, jak również akompaniatora oraz kameralisty, laureata nagrody Fryderyka, którą otrzymał w 2018 roku w kategorii Najlepszy Album – Muzyka Kameralna za płytę z kompozycjami Mieczysława Wajnberga.
Piotr Sałajczyk od lat zajmuje się muzyką nieznanego romantyzmu polskiego, stąd w jego piątkowym programie pojawił się także jeden z polonezów Juliusza Zarębskiego. Jak podkreślił artysta – najwybitniejszego po Chopinie, polskiego kompozytora doby romantyzmu, nad którego dziełami pracuje już od lat.
– Zarębski inspirował się Chopiniem, ale potrafił się od niego uwolnić. Ma w sobie ten dystans, jako że szybko wyjechał do Europy, gdzie spotkał Ferenca Liszta, czyli – można powiedzieć – taki drugi filar, obok Chopina, fortepianowej muzyki romantycznej. I wydaje mi się, że to była jego bliższa i prawdziwsza fascynacja. Przyjaźnili się, Liszt mu pomagał. Liszta też w tych kompozycjach czuć, co jest wspaniałe i cenne – dodał.
Komfort i przyjemność
Koncert odbył się w plenerze. Piotr Sałajczyk przyznał, że grało mu się wyjątkowo dobrze, jak na warunki zewnętrzne.
– Muzyk klasyczny nie lubi koncertów, które odbywają się w ogrodzie, a tu sytuacja wyjątkowa. Bardzo dobrze też ten fortepian jest amplifikowany, i sam w sobie też jest wspaniały, czuję duży komfort i przyjemność – powiedział.
Drugi pianista, który wystąpił podczas piątkowego koncertu w ogrodzie włoskim, jak i w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach czuje się tam bardzo dobrze. Eryk Parchański jest absolwentem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Wspominał, że często miał okazję koncertować w zabytkowych wnętrzach barokowej rezydencji. Przyznał, że dla własnej publiczności gra się inaczej.
– Z dodatkowymi emocjami, bo jednak spędziłem tu dużo czasu. W tym pałacu też grałem wiele razy, nie zawsze z okazji wielkich wydarzeń. Występ tu wiąże się z jakimś sentymentem, zwłaszcza że pewnie zobaczę tu wiele znajomych twarzy – mówił przed koncertem.
Eryk studiuje na drugim roku w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały, z którym wybierał repertuar na „Chopinowskie inspiracje”. Znalazł się w nim „Karnawał” op. 9 Roberta Schumanna. Jak zdradził pianista – to była jego pierwsza styczność z twórczością tego kompozytora.
– Jest to na pewno jedno z ciekawszych dzieł skomponowanych na fortepian. Łatwo można się dać ponieść wyobraźni w tym utworze i na tym się skupiłem, by pokazać jak najwięcej kolorów w tym „Karnawale”, który składa się z 21 miniatur – wyjaśnił.
Swój plan zrealizował, o czym najlepiej świadczą brawa, jakie zebrał po tym występie.
Festiwal wpisał się w kielecki pejzaż
Piątkowy koncert z udziałem dwóch pianistów zakończył tegoroczne „Chopinowskie inspiracje”. W te wakacje, w czasie siedmiu weekendów odbyło się dziewięć koncertów. Artur Jaroń, koordynator cyklu uważa, że to był dobry czas.
– Bardzo mnie cieszy frekwencja. Myślę, że artyści odkrywają nowe oblicze Kielc: że można się tu spotkać w pięknym plenerze, grać na dobrym fortepianie, w zabytkowej scenerii, no i przez te dziewięć koncertów usłyszeliśmy wielu wybitnych artystów z kraju i zagranicy – z Litwy i z Włoch – wymienił.
Artur Jaroń zapowiada, że za rok odbędzie się kolejna edycja wydarzenia.
– Skoro były trzy, to nie wiedzę powodu, żeby nie było czwartej. Myślę, że na stałe wpisał się ten festiwal w pejzaż kielecki i stanowi doskonałą ofertę na letnie weekendy. Myślę, że będziemy to kontynuować – dodał.
Arturowi Jaroniowi nie brakuje pomysłów na to, jakich artystów mógłby zaprosić do Kielc
– Skoro udało się nam gościć laureata drugiej nagrody na Konkursie Chopinowskim to chciałbym również zaprosić kogoś z najwyższej półki. Ale chciałbym też pokazać inne możliwości, jakie daje ogród włoski Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, więc mam nadzieję, że zaskoczymy państwa w przyszłym roku kolejnymi ciekawymi propozycjami – powiedział.
Koncert na antenie Radia Kielce
Koncert Piotra Sałajczyka i Eryka Parchańskiego będą państwo mogli usłyszeć na antenie Radia Kielce w niedzielę, 28 sierpnia, o godz. 22.05.