Na co dzień ich nie widać, ale można podziwiać efekty pracy, która wykonują.To oni odkrywają tajemnice ukryte w ścianach zabytkowych chałup i eksponatach. Mowa o konserwatorach z Muzeum Wsi Kieleckiej. Ich pracę będzie można poznać w niedzielę, 28 sierpnia podczas „Niedzieli konserwatorskiej w skansenie”.
Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej podkreśla, że każdego dnia ekipa konserwatorów ma wiele zadań.
– Wszystkie przedmioty się zużywają, zwłaszcza kiedy są na ekspozycji. Ale konieczna jest konserwacją innych eksponatów, a ich jest aż 20 tys. w samym skansenie – podkreśla.
Zwykłe-niezwykłe obrazy
Konserwatorzy z Muzeum Wsi Kieleckiej próbują ocalić od zniszczenia na przykład oleodruki. Jak podkreśla Beata Ryń, instytucja ta ma jedną z największych kolekcji w Polsce oleodruków.
– To specyficzny papier, który trzeba konserwować. Każda gospodyni do takiego oleodruku, który był wręczany z różnych okazji, dodawała jakieś swoje elementy. Nasi konserwatorzy odnajdują więc jakieś suszone kwiaty, perełki, doszyte guziczki, albo suknie dla świętych postaci, które gospodynie wyszywały. Dziś często te oleodruki lądują na śmietniku. Aby temu zapobiec parafia św. Józefa Robotnika w Kiecach zbiera je, bo za takim obrazem zawsze się kryje jakaś historia rodzinna – wyjaśnia.
W ubiegłym roku konserwatorzy z Muzeum Wsi Kieleckiej zakonserwowali dziewięć książek – m.in. „Wzory do dzieła architektury” , Tygodnik „Opiekun domowy”, Modlitewnik i pięć unikatowych oleodruków, przedstawiających: „Świętego Józefa”, „Sąd przeciwko Jezusowi”, czy „Świętego Antoniego.”
Tajemnice kościoła z Rogowa
Często podczas prowadzonych prac, konserwatorzy odkrywają nowe rzeczy. Tak było z wizerunkiem uśmiechniętej śmierci, który odsłonili podczas konserwacji chorągwi z kościoła z Rogowa. Zresztą, jak zauważa Beata Ryń, ta piękna, drewniana świątynia skrywa wiele tajemnic.
– Przy konserwacji kościoła okazywało się, że ornamentyka pierwotna została zamalowana. Podczas prac na mensie ołtarza św. Jana Nepomucena odkryto m.in. pięć żółtych sześcioramiennych gwiazd symbolizujących świętego, wizerunek hostii z kielichem oraz ślady marmoryzacji i kwiatowych girland. W drugim ołtarzu z obrazem ukrzyżowania odkryto chrystogram +IHS+ otoczony wieńcem z kwiatów – mówi Beata Ryń.
Na tym nie koniec, bo podczas zakończonej w 2017 roku konserwacji ołtarza głównego, odkryto oryginalne XVIII-wieczne złocenia, które zachowały się m.in. w kapitelach kolumn, uszakach i elementach tabernakulum. Prace konserwatorskie objęły także obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem – tam ujawniono m. in. pierwotną kolorystykę ołtarza.
Unikat w skali kraju
Beata Ryń dodaje, że w posiadaniu działu konserwacji zbiorów znajduje się niezwykłe tabernakulum.
– Unikatowe, które kręci się w kółko. Podobno były takie trzy w Polsce. Trudno teraz ustalić, jak trafiło do Muzeum Wsi Kieleckiej, ale wiadomo, że jest to unikat i nawet księża, którzy nas odwiedzają są nim zachwyceni – zaznacza.
Kierownikiem działu konserwacji zbiorów jest dr Wioletta Brzezińska-Marjanowska. Zespół tworzą także: Beata Chodak, Małgorzata Pawlik, Zdzisław Pawlik, Bartłomiej Chojna, Michał Fitał, Albert Fryst.
– Wielu z nich to młodzi ludzie. Są to osoby niezwykle zdolne i zaangażowane, cały czas się dokształcają i współpracują też z najlepszymi pracowniami konserwatorskimi w kraju – podkreśla Beata Ryń.
Niedziela konserwatorska w skansenie
Jak wygląda praca konserwatora w Muzeum Wsi Kieleckiej będzie można się przekonać dziś, podczas „Niedzieli konserwatorskiej w skansenie”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00 w sektorze dworsko-folwarcznym w Maneżu, gdzie odbędą się warsztaty i pokazy muzealne związane z opieką nad zabytkami. Będzie działała „Klinika zabawek” – punkt naprawczy zabawek analogowych, odbędą się warsztaty plastyczne związane ze zdobieniem fajansu, naprawą tkanin oraz nauką kompozycji.
W punkcie konsultacyjnym „Pradziadek jak nowy”, specjaliści opowiedzą, jak dbać o rodzinne fotografie i dokumenty. W ramach „Spotkań z zabytkami w Tokarni” dr Wioletta Brzezińska-Marjanowska poprowadzi plenerowe warsztaty rysunku architektonicznego. Odbędzie się prezentacja prac konserwatorskich w kościele z Rogowa i dworze z Mirogonowic. Uczestnicy zapoznają się z meblami w dworze z Suchedniowa i pracami budowlanymi w skansenie na specjalnym spacerze. Najmłodsi z opiekunami zapolują na mole.
Wydarzenie potrwa do godz. 16.00.